Čištění vzduchu doma

Ve dvou různých bytech může stejná čistička vzduchu účinně filtrovat jiné množství vzduchu. To všechno závisí na umístění přístroje a podmínkách v místnosti. Zjistěte, kam postavit čističku vzduchu, aby zařízení dosahovalo té nejvyšší výkonnosti a zajišťovalo čistý a zdravý vzduch.

 

Čistička vzduchu do bytu

Lidé, kteří plánují koupit čističku vzduchu, se nás nejčastěji ptají na následující věci:

  • Kam v bytě postavit čističku vzduchu?

  • Vyčistí čistička vzduchu určená pro plochu X (např. 40 m2) ve dvou sousedních ložnicích s celkovou plochou Y (např. 30 m2), když ji postavíme mezi ně do předsíně?

  • Stačí do mého bytu s plochou X m2 čistička vzduchu, která se doporučuje pro plochu X (např. 48 m2)?

Doufáme, že níže uvedené simulace pomohou lépe pochopit, jak čistička vzduchu funguje a také jaké faktory mají vliv na výkonnost přístroje.

 

čistička vzduchu v obýváku
Vhodné umístění čističky vzduchu v bytě zajišťuje výkonnou filtraci vzduchu

 

Často se setkáváme se situací, že čistička vzduchu stojí v koutě za dveřmi nebo ve výklencích v místnosti. To značně ztěžuje činnost čističky vzduchu, je méně výkonná. Uvědomujeme si, že profesionální čističky vzduchu jsou rozměrné a zpravidla nechceme, aby byly v našem obýváky hlavním exponátem. Než se však rozhodneme koupit si čističku vzduchu, stojí za to zvážit, zda se nám lépe osvědčí jedno velké zařízení, nebo třeba dvě či tři menší?

 

Jak vybrat čističku vzduchu do domácnosti?

Zde se objevuje první problém. Zřídkakdy se stává, že by jedna čistička vzduchu zajistila čistý vzduch v několika místnostech. Výrobci v návodech uvádějí plochu, kterou je přístroj s to vyčistit, ale pouze pod podmínkou, že to bude jedna místnost bez překážek typu zdi, zástěny atp. To, že většina čističek vzduchu má doporučovanou plochu 15 až 30 m2, naznačuje, že zařízení tohoto typu nejsou určena k čištění více místností současně.

 

Přístroj může dobře čistit prostory v malém bytě pod podmínkou, že se jedná o byt kompaktní, bez zavřených dveří a bez dlouhé předsíně. A dokonce ani v takovémto případě není záruka, že se vzduch bude volně mísit mezi pokoji a že odstraňování nečistot bude uspokojivé ve všech místnostech.

 

Nutno také podotknout, že velká znečištění mají mnohem menší tendenci volně „migrovat“ mezi místnostmi. Řeč je především o vznášejících se prachových částicích viditelných pouhým okem, zejména za silného světla. Čističky vzduchu skvěle zachytávají prach, takže utírání prachu z nábytku a vysávání v místnosti, kde je čistička vzduchu nepřetržitě v provozu, se může provádět dokonce třikrát méně často.

 

Čistička vzduchu by měla být určena na jeden kompaktní prostor. To může být například:

 

  • Pokoj s kuchyňským koutem

  • Garsonka bez příček, zástěn a dalších překážek

  • Konferenční sál

  • Chodba (ale ne moc dlouhá)

 

Účinnost do značné míry závisí na tom, jak volně může cirkulovat vzduch. Vyplatí se tedy dodržovat pravidlo:

 

Jedna čistička vzduchu na jednu místnost

 

Čistička vzduchu do malého a velkého bytu

 

Podle výše uvedené zásady bychom si neměli kupovat jednu čističku na celý byt, pokud náš byt nepředstavuje jeden prostor zcela zbaven překážek (např. příček, průchodů, předsíní, chodbiček atp.)

 

Metráž nemá při koupi čističky vzduchu až tak klíčový význam. Měli bychom se zamyslet, ve kterých místnostech trávíme nejvíce času a podle jejich velikosti vybrat čističku vzduchu.

 

Kvalita a výkonnost čištění nezávisí jen na samotném zařízení… i když má pochopitelně velký význam. Při čištění vzduchu musíme brát v úvahu také:

  • Cirkulaci vzduchu v místnostech

  • Druh znečištění (druh a rychlost usazování)

  • Pronikání vzduchu zvenku (ventilace místností)

Nucený oběh vzduchu v místnosti

Aby zařízení mohlo vzduch filtrovat, tak se musí nejprve do něj dostat. Pouze čističky vzduchu s výkonnými ventilátory mohou zajistit patřičně intenzivní oběh vzduchu. Levné modely často nemají výkonné ventilátory, často je nemají vůbec (pracují na principu konvekce), čímž neplní svou funkci. Někteří výrobci čističek vzduchu využívají fyzikální zvaný Coandův efekt, jenž zvyšuje uspořádání přívodu znečištěného vzduchu do přístroje. Díky tomu se pak vyčištěný vzduch nemísí s tím znečištěným chaoticky, nýbrž ten špinavý směřuje směrem k čističce vzduchu.

 

Coandův efekt
Coandův efekt poskytuje výkonnější zachytávání nečistot

 

Ventilace vzduchu v místnostech

Cirkulace vzduchu v našich bytech a domech závisí především na systému přirozené nebo mechanické ventilace. To, kde jsou u oken větrací otvory a kde větrací kanály, do značné míry určuje, jak se vzduch v našem domově chová. Takže v každé místnosti může být jiná míra výměnu vzduchu.

 

  • Příliš intenzivní ventilace nebo časté větrání místností v období silného smogu vede k tomu, že se spousta nebezpečných látek dostává do naší místnosti zvenčí. Když tedy postavíme čističku vzduchu dál od oken, tak nemusí filtrovat ten nejvíce znečištěný vzduch u nás doma. Takováto situace nastává ve variantě 2 (popsáno níže). Když postavíme čističku vzduchu do předsíně, tak značná část nečistot, které do naší místnosti pronikají netěsnými okny, nebude vyčištěna, jelikož čistička vzduchu stojí příliš daleko.

  • Dobrá cirkulace vzduchu v místnosti zvyšuje účinnost čištění vzduchu. Vzduch se snadno dostává do čističky a tam se filtruje.

Kam v bytě postavit čističku vzduchu?

Připravili jsme několik simulací, které ukazují, kam je vhodné postavit čističku vzduchu v bytě. Nezapomínejme však, že každý byt je jiný! Na to, kde by měla stát čistička vzduchu, má vliv nejen uspořádání bytu. Vezměme v úvahu také dříve uvedené faktory jako oběh vzduchu, ventilace, rozmístění oken, velké prvky vybavení bytu, které mohou omezovat proudění vzduchu atp.

 

Pozor!

Níže uvedené simulace jsou jen ilustrativní a popisují ty nejstandardnější situace. Může se ukázat, že vzhledem k netypické ventilaci nebo netypickému uspořádání interiéru bude vhodnější postavit čističku vzduchu na jiném místě, než by to vyplývalo z níže uvedených obrázků.

 

VARIANTA 1. Čistička vzduchu v obýváku s kuchyňským koutem

Takováto varianta se dobře osvědčuje v obýváku s kuchyňským koutem. Máme jeden otevřený prostor, který tvoří „uzavřený oběh“. Samozřejmě musíme analyzovat, zda v těchto prostorách nejsou velké prvky, které by cirkulaci vzduchu omezovaly (např. vysoké skříně postavené kolmo ke zdi). Pokud nám záleží na výkonném čištění vzduchu v obýváku a kuchyni, tak nezapomínejme zavírat dveře. Když postavíme čističku vzduchu blízko oken, tak se budou nečistoty lépe zachytávat, jelikož u oken je jich největší koncentrace (pronikají přes okna).

Správné umístění čističky vzduchu v obýváku
Varianta 1: Uzavřený oběh – čistička vzduchu v obýváku s kuchyňským koutem

 

 

Pro srovnání ukazujeme příklad kuchyně spojené s obývákem, která nemá dveře do předsíně. V tomto případě jsme nezajistili uzavřený oběh vzduchu. Umístění čističky vzduchu na takovémto místě hrozí, že nevyčistíme celý obývák s kuchyní. Filtrovat se bude také vzduch z předsíně. V důsledku „otevřeného oběhu“ nemáme jistotu, zda vyčištěný vzduch nebude proudit ven z obýváku. Takže výsledkem může být slabá redukce nečistot v místnosti, kde máme čističku vzduchu.

vliv umístění čističky vzduchu v obýváku na špatném místě
Varianta 1: Otevřený oběh – čistička vzduchu v obýváku s kuchyňským koutem

 

 

VARIANTA 2. Čistička vzduchu v předsíni

Velmi často se setkáváme s dotazem, zda se přefiltruje vzduch v celém bytě, když postavíme čističku vzduchu v předsíni a otevřeme dveře do všech místností?

 

Vypadá to jako velmi lákavé řešení, ale bohužel musíme konstatovat, že to nebude fungovat.

 

Čistička vzduchu by musela vytvářet obrovský průtok vzduchu přes filtry, aby mohla odstranit nečistoty z každého kouta bytu. V celém domově se vyskytuje tolik překážek, které nedovolují, aby vzduch volně cirkuloval. Proto by také čistička vzduchu na celý byt musela mít několikanásobně vyšší výkon než součet výkonností optimálních čističek vzduchu do každé místnosti. Takže názorně do bytu s plochou 50 m2 by třeba bylo použít čističku vzduchu, která by se hodila do místností s plochou 100-150 m2, kdybychom ji chtěli postavit v předsíni. Nejen, že by takovéto řešení bylo neekonomické a nepraktické, ale takováto zařízení jsou též relativně hlučná. No a nutno dodat, že nejlepší kvalita vzduchu by byla v předsíni, kde zpravidla nikdo dlouho nepobývá.

 

Jak vidíme na následující simulaci, čistička vzduchu filtruje vzduch hlavně z předsíně. Kdežto špinavý vzduch v místnostech, kde se vyskytujeme nejdéle (obývák, ložnice), se jen málo ředí vyčištěným vzduchem z předsíně.

 

Připomeňme si, že ten nejvíce znečištěný vzduch se bude nacházet poblíž oken a odtamtud se bude rozšiřovat dále směrem k ventilaci (zpravidla v kuchyních a koupelnách). To je hlavní směr proudění vzduchu v domech a čistý vzduch z předsíně bude „vytlačován“ špinavým vzduchem ven. Jedna čistička vzduchu je rozhodně příliš málo na to, aby přefiltrovala vzduch z celého bytu, dokonce i když výrobcem doporučovaná maximální metráž místnosti bude vyhovovat celkové ploše našeho bytu.

účinnost čističky vzduchu v předsíních
Varianta 2: Otevřený oběh – čistička vzduchu stojící v předsíni

 

 

VARIANTA 3. Čistička vzduchu v ložnici

Pokud nám záleží na dobrém vyčištění vzduchu v ložnici, tak tam postavme čističku vzduchu. Nejlepší by bylo, kdyby čistička vzduchu stála mezi postelí a oknem. Pak máme záruku, že během spánku budeme dýchat zdravý, dokonale filtrovaný vzduch.

 

Nezapomeňme však dveře do ložnice jen lehce pootevřít. Díky tomu snížíme možnost nadměrně „ředit“ čistý vzduch vzduchem z předsíně. Místnost se však nesmí zavírat neprodyšně, ani se nesmí blokovat ventilace. Ve vydýchaném vzduchu se nachází přes 4 % kysličníku uhličitého. Ventilace má za úkol především předcházet shromažďování tohoto plynu v místnostech, na dalším místě je zvyšování koncentrace kyslíku. Už při obsahu 0,2 % CO2 je vzduch je nepříjemně „těžký“. Čističky vzduchu CO2 neodstraňují, ty dobré však mají natolik velkou výkonnost, že mohou pracovat v místnostech, kde dochází k úplné výměně vzduchu každou hodinu.

účinnost čističky vzduchu v ložnici
Varianta 3: Uzavřený oběh – čistička vzduchu stojící v ložnici

 

VARIANTA 4. Čistička vzduchu v noci v ložnici, přes den v obýváku

Žijete ve městě, kde je silný smog? V topném období koncentrace zdraví škodlivého prachu a jiných nečistot několikanásobně překračuje přípustné limity. Nezapomeňte, že v noci (když je teplota je nejnižší a emise z lokálních topenišť mohou být výjimečně vysoké) je koncentrace smogu obrovská. Netěsná okna a dveře způsobují, že smog může stále pronikat do místností, kde spí lidé. Chcete-li svým blízkým zajistit zdravý a bezpečný spánek, vyplatí se pořídit si dvě čističky vzduchu, které budou zapnuté v nočním režimu v obou ložnicích.

 

Když se rozhodnete pro dva přístroje, můžete hledat zařízení, která jsou určena pro menší metráž. Takovéto přístroje jsou zpravidla levnější než ty, které se doporučují pro velkou plochu. Navíc lze bez problémů změnit jejich rozestavení v bytě a v případě potřeby je můžeme přenášet do těch místností, kde se zrovna vyskytujeme. Takže během dne je můžeme mít v obýváku a dětském pokoji, v noci pak v ložnicích.

správné rozmístění čističek vzduchu v různých denních dobách
Varianta 4: Optimální rozmístění čističek vzduchu ve dne a v noci

 

Čistička vzduchu na polici, nebo na podlaze?

I když se to nezdá, tak to není nepodstatná otázka. Vždyť nám přece záleží na tom, aby byl vzduch v naší místnosti co nejčistší.

 

Vzduch, který člověka obklopuje, obsahuje obrovské množství polétavých částeček, které mohou způsobovat četné choroby a alergii. Částice se od sebe liší velikostí, stavbou i chemickým složením.

 

Nečistoty, které se nacházejí v našem prostředí:

 

roztoči

 

pyly

bakterie

viry

prach

cigaretový kouř

znečišťující plyny

mikroskopický prach
(PM2,5, PM10)

 

 

Nečistoty ve vzduchu mají různou velikost. Zejména zdraví škodlivý polétavý prach PM2,5 se skládá z velmi drobných částic, které se dlouhou dobu vznášejí ve vzduchu. Větší prachové částice díky přitažlivosti zemské dost rychle padají na zem. Ale ty menší se volně vznášejí se vzdušnými proudy.

 

Která vizualizace více připomíná váš byt?

 

 

Pokoj 1.

 

 

zařízený pokoj
Prostor je zaplněn nábytkem a dalšími prvky, které znesnadňují volné proudění vzduchu

                                                        

 

Pokoj 2.

 

prázdná místnost
Prázdný prostor, který přeje volné cirkulaci vzduchu

 

Koupě malých čističek vzduchu a umístění na vysoké polici se může ukázat jako velmi neúčinné řešení. A ty velké, výkonné modely bychom ani na polici dát nemohli. Největší koncentrace nečistot se vyskytuje u země, proto je nejlepší postavit čističku vzduchu na podlahu.

 

Čistička vzduchu přizpůsobená objemu místnosti

Většina výrobců uvádí v technické specifikaci metráž místnosti, kterou je čistička vzduchu schopna přefiltrovat. Uvádění plochy místnosti není tak úplně nejlepší řešení. Úkolem přístroje je přece filtrovat vzduch, takže by se měla brát v úvahu kubatura místnosti, nikoliv jeho metráž. Rozhodně více vzduchu je na filtrování v bytě se stropem vysokým 3,5 metru než se stropem ve výšce 2,7 metru. Navíc je třeba zohlednit veškeré nerovnosti v místnosti, např. šikmé zdi, výklenky – které též mají vliv na objem místnosti.

 

Ve starých domech jsou místnosti často vysoké, mohou mít výšku dokonce 4,5 metru. Výrobci zase při stanovování maximální plochy předpokládají výšku místnosti zpravidla 2,7 metru.

 

Chcete-li tedy zvolit optimální čističku vzduchu, berte v úvahu proudění vzduchu nebo ještě lépe koeficient CADR pro jednotlivé znečišťující látky. Tyto parametry zohledňují objem, který může čistička vzduchu přefiltrovat za jednotku času.

 

Doporučená čistička vzduchu na plochu místnosti

Jak si vybrat nejlepší čističku vzduchu s ohledem na proudění vzduchu a kubaturu místnosti? Optimálně, aby byla čistička vzduchu na maximální otáčky s to během jedné hodiny přefiltrovat minimálně třikrát větší objem vzduchu než je objem místnosti.

 

 Příklad simulací

Varianta 1

Čistička vzduchu do ložnice

  • plocha 10 m2

  • výška 3,5 m

Varianta 2                                                     

Čistička vzduchu do ložnice

  • plocha 10 m2

  • výška 2,5 m

Doporučený výkon čističky vzduchu:

 

Objem místnosti 10 m2  × 3,5 m = 35 m3

Výkon čističky vzduchu: 3 × 35 m3 = 105 m3/h

 

Doporučený výkon čističky vzduchu:

 

Objem místnosti 10 m2  × 2,5 m = 25 m3

Výkon čističky vzduchu: 3 × 25 m3 = 75 m3/h

 

Varianta 3

Čistička vzduchu do obýváku

  • plocha 20 m2

  • výška 2,5 m

Varianta 4

Čistička vzduchu do obýváku

  • plocha 30 m2

  • výška 2,5 m

Doporučený výkon čističky vzduchu:

 

Objem místnosti 20 m2  × 2,5 m = 50 m3

Výkon čističky vzduchu: 3 × 50 m3 = 150 m3/h

 

Doporučený výkon čističky vzduchu:

 

Objem místnosti 30 m2  × 2,5 m = 75 m3

Výkon čističky vzduchu: 3 × 75 m3 = 225 m3/h

 

 

Je dobré mít na paměti, že výrobcem doporučovaná plocha je ve skutečnosti horní mez, počítá se zpravidla pro nejvýkonnější (a nejhlučnější) pracovní mód. Míra čištění vzduchu klesá úměrně s růstem čištěné plochy a rychlosti výměny vzduchu v místnosti.

 

Na našem blogu jsme také popsali, jaké jsou optimální technické parametry čističek vzduchu. Přečtěte si, jakých parametrů si musíte všímat, abyste si zvolili vhodné zařízení pro své potřeby.

 

Když si na našem webu budete zobrazovat jednotlivé karty čističek vzduchu, narazíte také na hlavičku „Technické parametry“, kde je uveden jak průtok vzduchu w m3/h, tak i doporučená maximální plocha místnosti.

 

Níže jsou uvedeny příklady doporučených výrobků, jejich průtok vzduchu a maximální plocha čištění deklarovaná výrobcem:

 

Shrnutí

Vyčištěný vzduch nevidíme, proto je pro nás těžké posoudit, zda byl vzduch v celém bytě vyčištěn. Abychom umístili čističku vzduchu na dobré místo, musíme poznat principy oběhu vzduchu v bytě. Proto je ještě před koupí čističky vzduchu vhodné zvážit, zda si pořídit jeden model určený na filtrování velkého množství vzduchu, nebo snad dva či tři menší, které zaručí čistý a zdravý vzduch v každé místnosti. Dobrý nápad je obstarat si měřič kvality vzduchu, díky němuž můžeme zjistit, zda je kvalita vzduchu všude, kde to čekáme, uspokojivá. Řada modelů čističek vzduchu má takovýto měřič vestavěný. Dovoluje zobrazovat stav vzduchu, což se znázorňuje např. intuitivní barevnou stupnici nebo zobrazování hodnot koncentrace polétavého prachu PM2,5 či PM10. V naší nabídce jsou také čističky vzduchu, které mají autonomní monitorovací jednotku. Ta měří koncentrace PM2,5, formaldehydu, relativní vlhkosti, teploty a CO2! Lze jí ovládat čističku vzduchu, kontrolovat stav filtrů a mnoho dalších. Řeč je o výrobcích společnosti LIFAair.

 

Buďte vždy informování o novinkách, akcích a speciálních nabídkách v našem obchodě. Neposíláme spam!

Inforumjeme, že pro realizaci služeb dostupných v našem obchodě, optimalizaci obsahu a přizpůsobení obchodu vašim požadavkům, použiváme informace poskytnuté prostřednictvím souborů cookies, které jsou uloženy na zařízení konečného uživatele. Soubory cookies můžete prohlížet v nastavení vašeho internetového prohlížeče. Další využití stránek internetového obchodu, bez změny nastavení prohlížeče znamená, že souhlasítě z využitím souborů cookies. Více informací je poskytnuto v politice ochrany osobních údajů obchodu.