Čistička vzduchu do mateřské školy

Zamýšleli jste se někdy, jaký vzduch vlastně dýchá vaše dítě ve školce? Teď to můžete zjistit! Přesvědčte se, zda školka vašeho dítěte splňuje normu WHO v oblasti znečištění vzduchu. Podívejte se, jak mohou školky zajistit zdraví a čisté prostředí.

 

Mateřská škola ve smogu

Spousta lidí stále problém smogu bagatelizuje.

Statistiky nenechávají nikoho na pochybách – smog a další znečištění vzduchu mohou mít velmi nepříznivé dopadu pro vývoj a zdraví dítěte.

infografika – vliv smogu na zdraví dětí
Zdroj: Vlastní zpracování na základě „PNejčastější otázky od veřejnosti, rodičů s dětmi, školek, médií v oblasti kvality ovzduší“ ČMHÚ

 

Smog a zdraví dítěte

Pamatujte, že u děti je dýchací soustava vůči znečištění velmi citlivá My dospělí máme velmi často potíže dýchat v centru přecpaného města. Jak se pak při takovémto znečištění chová dýchací soustava dítěte?

Příznaky znečištěného vzduchu u dítěte
Dopady dýchání znečištěného vzduchu u dítěte

 

Pokud si vaše dítě často stěžuje na dušnost při pobytu venku, tak to může být znamení, že dýchací soustava trpí znečištěným vzduchem. Takovéto příznaky nelze brát na lehkou váhu. Třeba bude pro vaše dítě v zimním období, v době silnějšího smogu, bezpečnější trávit více času doma, v místnostech, kde stále pracuje čistička vzduchu. Přečtěte si více o dopadech, když dítě dýchá znečištěný vzduch.

 

Stav vzduchu v českých mateřských školách

Stav vzduchu v některých českých mateřských školách můžeme shrnout stručně třemi slovy – OHROŽUJÍCÍ ZDRAVÍ DĚTÍ!

 

Potvrzením jsou výsledky výzkumu ukazující, že:

 • žádná polská školka nesplňuje požadavky normy WHO pro prach PM2,5 – roční koncentrace tohoto prachu překračuje 10 μg/m3.

 • na 859 školek se nachází v oblastech, kde je limit znečištění PM10 překročen více než 35 dní v roce.

 • asi 574 školek se nachází v oblastech, kde dýchání zvyšuje riziko výskytu nemocí dolních cest dýchacích o 25 %.

 • asi 574 školek se nachází v oblastech, kde se vyskytují extrémně vysoké koncentrace znečištění a zvyšují riziko hospitalizace dětí o 30 %.

 

Musí dítě dýchat znečištěný vzduch?

Znečištěný vzduch není nutnost. Ať nám nikdo nenamlouvá, že se s tím nedá nic dělat. Máme samozřejmě jen omezený vliv na činnost velkých průmyslových podniků. Zpravidla nemůžeme ovlivnit ani to, čím topí náš soused. Můžeme však mít vliv na kvalitu vzduchu, který je u nás doma.

 

Kvalitní čistička vzduchu dokáže odstranit dokonce až 99,9 % nečistot! Díky tomu už nebude muset vaše dítě dýchat smog během hraní nebo spánku. Jestliže používání čističky vzduchu doma je záležitost rozhodnutí rodičů, pak ve školce musí být rozhodnutí o koupi takovýchto zařízení schváleno vedením. Tím spíš nás těší racionální a moudrý přístup stále většího počtu mateřských škol, které se rozhodují pořídit si takovéto přístroje.

 

skupina předškoláků
Děti ve školce mohou dýchat čistý vzduch

 

Jak vybrat čističku vzduchu do mateřské školy?

Vzhledem ke specifice práce s dětmi musejí čističky vzduchu splňovat četné požadavky. Malá zařízení určena pro domácí použití se často neosvědčí ve velkých třídách ve školkách. Faktory, které je třeba vzít v úvahu při koupi čističky vzduchu do mateřské školy:

 • kubatura třídy ve školce – podle nařízení vláy musí být minimální plocha třídy ve školce 4.7 m2, nebo 12m3  na žáka. Proto je při výběru čističky vzduchu jedním z nejdůležitějších parametrů CADR, který určuje účinnost čištění vzduchu při zohlednění kubatury místnosti a množství vzduchu generovaného během minuty.

 • ventilace vzduchu v místnostech – účinná činnost čističky vzduchu požaduje vytvořit volnou cirkulaci v uzavřené místnosti.

 • hlučnost – ve třídách ve školkách a jeslích je maximální přípustný hluk 35 dB.

Čističky vzduchu do mateřských škol

Níže doporučujeme dva modely čističek vzduchu, které se dokonale osvědčí v podmínkách mateřské školy:

 

1. Čistička vzduchu LIFAair LA503

Čistička vzduchu LIFAair LA503 s monitorovacjí jednotkou. Souprava čistička vzduchu a chytrá monitorovací jednotka je vybavena pěti čidly:

 • čidlo koncentrace PM2,5

 • čidlo koncentrace těkavých organických látek (TVOC)

 • čidlo hladiny kysličníku uhličitého (CO2)

 • čidlo vlhkosti vzduchu

 • čidlo teploty vzduchu

Monitorovací jednotku si můžeme postavit na stůl nebo na skříňku ve třídě, kde jsou děti. Díky tomu bude rodič vcházející do třídy vidět úroveň znečištění vzduchu ve třídě. Ovládací a měřicí panel bude tedy rodiče a personál školky informovat, zda se v místnosti vyskytuje vysoká koncentrace zdraví škodlivého prachu PM2,5 a zda v místnosti není příliš vysoká koncentrace kysličníku uhličitého.

 

Čistička vzduchu LIFAair La502
Čistička vzduchu LIFAair LA503 s monitorovací jednotkou.

 

 

Hlavní přednosti čističky vzduchu LIFAair LA503:

 • Účinnost – třístupňový filtrační systém dokonale zvládá odstraňovat jak smog, tak i srst zvířat, prach, alergeny, bakterie, viry, plísně, exkrementy roztočů.

 • Měření úrovně znečištění vzduchu – díky zvláštní chytré monitorovací jednotce poskytuje zařízení cenné informace, jak je vzduch znečištěn.

 • Dokonalá výkonnost – může být v provozu v místnostech do 54 m2.

 • Rodičovská kontrola – nemusíme se bát, že děti budou měnit nastavení činnosti čističky vzduchu.

 • Ergonomický plášť bez tlačítek – zařízení vypadá velmi moderně, proto je lze postavit v každé místnosti.

 • Kulatý tvar – zařízení nemá ostré hrany, takže se nemusíme obávat, že si děti nějak ublíží.

 • Velmi tichý provoz (19 – 50 dB) – když jsou děti ve třídě, lze zařízení přepnout na tichý režim. Přístroje LIFAair jsou ta nejtišší zařízení určená k činnosti ve velkých prostorách.

 • Mobilní aplikace – personál školky může zařízení ovládat pomocí aplikace v chytrém telefonu. Proto je ovládání velmi pohodlné.

 

2. Čistička vzduchu IDEAL AP 80 Pro

Model, který se v podmínkách mateřské školy dokonale osvědčuje, je Ideal AP 80 Pro. Jak vynikající technické parametry, tak i speciální konstrukce způsobují, že je to zařízení, které se výborně uplatňuje ve veřejných budovách.

 

čistička vzduchu ideal AP 80 Pro
Čistička vzduchu Ideal AP 80 PRO

 

Díky níže uvedeným vlastnostem je možné čističku vzduchu s úspěchem instalovat v mateřských školách:

 • Montáž na zeď – k čističce lze přidat držák a připevnit na zeď. Díky tomu nebude naše čistička zabírat místo na podlaze. Méně zařízení, ke kterým mají děti přímý přístup, znamená mnohem větší bezpečnost.

 • Snadná přeprava – nechceme-li instalovat čističku vzduchu na zeď, můžeme k ní dokoupit kolečka. Přístroj pak získává mobilitu a dá se snadno přemísťovat mezi různými místnostmi.

 • Vysoký výkon – mohli bychom napsat dokonce dokonalý výkon. Přístroj může fungovat v několika módech, přičemž vysoký stupeň dosahuje výkonnosti filtrace vzduchu na úrovně 350-640 m3/h.

 • Účinnost – přístroj je vybaven mj. filtrem HEPA 14, tj. filtrem vysoké třídy, který se dokonale poradí s odstraňováním i těch nejmenších prachových částic PM10, PM2,5, PM0,3, PM0,1.

 • Filtr 360° – jedinečné propojení uhlíkového filtru a HEPA filtru, jenž poskytuje absolutně výjimečné výsledky účinnosti na úrovni 100 %. Navíc se filtr vyměňuje pouze jednou za 2-3 roky a instalovaný chip informuje o opotřebování a nutnosti výměny za nový.

 • Ukazatel kvality vzduchu – ukazatel pomocí tří barev bude informovat o to, zda je vzduch čistý, nebo znečištěný.

 • Dálkové ovládání – přístroj můžeme ovládat na dálku ovladačem. Tato funkce je velmi praktická, když je přístroj pověšen na zdi.

 • Ovládání pomocí aplikace – personál ve školce může zařízení ovládat také mobilní aplikací.

 

3. Čistička vzduchu Sharp UA-HD50E-L

Třetí doporučeníhodný model je Sharp UA-HD50E-L (protějšek KC-D je Sharp KC-D50EUW). Výrobce je velmi dobře známý vysoce kvalitními přístroji, které se spolehlivě osvědčují v domácnostech i kancelářích. Pro koupi tohoto modelu čističky do mateřské školy hovoří následující parametry:

 • Výkonnost filtrace vzduchu – průtok vzduchu na úrovni do 396 m3/h patří mezi ty lepší výsledky přístrojů v této třídě.

 • Technologie Plasmacluster – jedinečná technologie ionizace vzduchu obnovuje přirozenou iontovou rovnováhu ve vzduchu. Patřičné nasycení vzduchu kladnými i zápornými ionty má velmi příznivý vliv na naše pocity i soustředění. Díky temu se děti nebudou cítit unavené a rozmrzelé.

 • Neutralizace virů, alergenů (technologie Plasmacluster) – stejná technologie ionizace se stará také o redukci těkavých organických látek vznášejících se ve vzduchu a také mj. bakterií, roztočů a virů. Ionizace Sharpu dovoluje také odstraňovat prachové částice, které mohou vyvolávat neobyčejně nepříjemné důsledky pro zdraví malých dětí náchylných k alergii. Chcete-li, aby si vaše dítě nemuselo ve školce stěžovat na nepříjemnou rýmu, kašel nebo svědění či pálení očí, pak čistička vzduchu Sharp s technologií Plasmacluster může být účinným řešením.

 • Rodičovská kontrola – přístroj má rodičovský zámek, jenž chrání před změnou nastavení dětmi.

 • Autonomní čistička – jednou z největších konkurenčních výhod čističek vzduchu Sharp je jejích víceúčelovost. Obrovskou výhodou zařízení Sharp je nepochybně vestavěná funkce zvlhčování vzduchu. Nutno však mít na paměti, že používání zvlhčovače vzduchu vyžaduje pravidelné čištění nádržek na vodu. Když tedy personál mateřské školy nemá dost času na výměnu vody a čištění přístroje, pak se může přístroj Sharp UA-HD50E-L používat jen a pouze jako čistička vzduchu.

Čistička vzduchu Sharp UA-HD50E-L
Sharp UA-HD50E-L

 

Jaké funkce čističek vzduchu nedoporučujeme?

Chceme-li skutečně zlepšit kvalitu vzduchu, který dýchají děti, měli bychom koupi čističky vzduchu dobře zvážit. Jedna zařízení se dokonale osvědčí v domácnostech, jiná pak ve veřejných zařízeních. Mateřská škola je zařízení, kde se musí více dbát na správnou volbu přístrojů, aby jejich činnost byla zcela bezpečná pro zdraví dětí.

 

Níže proto uvádíme několik funkcí a vlastností, které by se při koupi čističky vzduchu do školky měly vzít v potaz:

 • zvlhčování vzduchu – tato funkce je velmi žádoucí zejména v topné sezóně, kdy je vzduch nebezpečně suchý. Čističky vzduchu se zvlhčovačem se v domácnostech našich zákazníků skvěle osvědčují. Je však nutno mít na paměti, že správná činnost zvlhčovače vzduchu vyžaduje pravidelné čištění přístroje a pravidelnou výměnu vody. A zde se může v mateřské škole objevit problém. Bude mít personál školky tolik času, aby přístroj pravidelně čistil? Nebude-li se zařízení pravidelně čistit, pak nebude vyfukovat čerstvý a čistý vzduch. A to může způsobit více škody než užitku.

 • fotokatalytický filtr – ten nedoporučujeme, jelikož může vytvářet ozón a rozbíjet velké, často relativně málo nebezpečné těkavé organické látky na menší a nebezpečnější sloučeniny (např. formaldehyd). To se týká zejména levných přístrojů vyráběných málo známými firmami.

 • způsob montáže, hmotnost, stabilita – vzhledem k bezpečnosti dětí by se měl přístroj instalovat mimo jejich dosah. Nicméně čističky vzduchu stojící na podlaze také mohou být bezpečné. Jak? Například lehké, nízké a stabilní, aby v případě převrácení neublížily. Velké a těžké přístroje také mohou být bezpečně, pokud je k převržení zapotřebí evidentně velké síly. Zařízení stojící na zemi by však rozhodně neměla mít ostré hrany, rohy atp.

Buďte vždy informování o novinkách, akcích a speciálních nabídkách v našem obchodě. Neposíláme spam!

Inforumjeme, že pro realizaci služeb dostupných v našem obchodě, optimalizaci obsahu a přizpůsobení obchodu vašim požadavkům, použiváme informace poskytnuté prostřednictvím souborů cookies, které jsou uloženy na zařízení konečného uživatele. Soubory cookies můžete prohlížet v nastavení vašeho internetového prohlížeče. Další využití stránek internetového obchodu, bez změny nastavení prohlížeče znamená, že souhlasítě z využitím souborů cookies. Více informací je poskytnuto v politice ochrany osobních údajů obchodu.