Seznamte se s nejdůležitějšími funkcemi čističek a zvlhčovačů vzduchu. Čím se tato zařízení liší a kdy by se měla používat. Které z těchto dvou zařízení se u vás doma lépe uplatní.
Jak už samotné názvy naznačují, tak čistička a zvlhčovač vzduchu slouží k úplně jiným věcem. Často však lze v jednom přístroji koupit čističku vzduchu spolu se zvlhčovačem. Proč se tato zařízení takto prodávají, k čemu slouží a jak fungují? Než se odhodláte k nákupu, podívejte se, jaká hlediska musíte vzít v potaz a jak si vybrat ten nejlepší model pro sebe.
Základní činnost čističky vzduchu je docela jednoduchá – nasává vzduch z okolí, čistí jej a vypouští vzduch zbavený škodlivých látek. Díky tomu můžeme dýchat čistý vzduch. Čištění probíhá v přístroji. Jsou tam instalovány zvláštní filtry – může to být mj. uhlíkový filtr, HEPA filtr, fotokatalytický či elektrostatický filtr. Často jim pomáhají UV lampy a ionizátory. Díky takovýmto pokročilým filtračním systémům je čistička s to zachytit ze vzduchu opravdu hodně nečistot:
alergizující zvířecí srst
alergizující pyl
škodlivý polétavý prach jako PM10 a PM2.5
tabákový zápach
chorobotvorné zárodky
Hlavním úkolem zvlhčovače vzduchu je zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti (i když některé modely zvlhčovačů navíc také vzduch nasávají a čistí). To je důležité zejména během topné sezóny, kdy vlhkost vzduchu často klesá pod mezních 40 % (pod touto hranicí se mohou objevovat zdravotní potíže). To má špatný vliv na zdraví a soustředění lidí, ale také nepříznivě působí na zařízení, dřevěnou podlahu či nábytek. Protože je velmi nesnadné patřičně zvlhčit vzduch přirozenými způsoby a navíc nikdy nemáme tu jistotu, zda už bylo dosaženo správné hodnoty (zvlhčovače nám takovéto údaje sdělují), tak zvlhčovače se doma nebo v kanceláři opravdu uplatní.
Často jsou k dispozici modely zařízení, jež jsou vybaveny čističkou i zvlhčovačem vzduchu. To proto, že lidé, kteří chtějí mít ve svém prostředí co nekvalitnější vzduch, dávají přednost komplexním řešením. Co z toho, že budu mít čistý vzduch, když ten vzduch bude suchý, tedy i tak nebudu pohodlně a zdravě dýchat?
Když si koupíme dvě samostatná zařízení, tak musím zaplatit více peněz, musím najít v místnosti místo nikoliv na jeden, nýbrž na dva přístroje, znamená to také větší spotřebu elektřiny a na zapojení dvou přístrojů musím vyhradit dvě elektrické zásuvky. Zkrátka spousta problémů a nepohodlí. Kdežto čistička a zvlhčovač vzduchu spolu skvěle spolupracují a dají se dost snadno spojit do jednoho zařízení. Proto je to často velmi pohodlné a účinné řešení.
Když je tedy záhodno mít doma nebo v kanceláři obě zařízení, tak proč bychom je nemohli spojit do jednoho – bude to tak levnější a jednodušší. Právě takovéto úvahy vedly k propojení obou přístrojů, což se velmi dobře osvědčuje. Příkladem takovýchto zařízení mohou být tiché čističky vzduchu, které mají navíc funkci zvlhčování: Sharp UA-HG50E-L, Sharp UA-KIL60E-W a Sharp UA-HD50E-L, jež jsou k dostání v našem obchodě.