Čistička vzduchu Xiaomi, nebo Sharp?

Nikomu se nelíbí platit dráž. Zároveň by každý chtěl dýchat čerstvý vzduch a zajistit své rodině co nejlepší a co nejzdravější životní podmínky. A v tom okamžiku se objevuje dilema, jakou čističku vzduchu si pořídit – levnou Xiaomi, nebo drahou Sharp? Podívejte se, čím je daný rozdíl v ceně. Rozhodněte se, zda se víc vyplatí koupit dvakrát až třikrát levnější model Xiaomi, nebo dražší model Sharp.

 

Levná čistička vzduchu

Každý z nás při koupi domácích spotřebičů bere v úvahu vlastní okolnosti. V první řadě si však zpravidla všímáme ceny výrobků. A v případě dvou špičkových modelů značky Xiaomi a Sharp je rozdíl kupní ceny skutečně velký:

O více než polovinu levnější čistička vzduchu musí vzbuzovat pozornost zákazníků ;). A také vzbuzuje. Nutno uznat, že na tak nízkou cenu jsou výrobcem deklarované technické parametry přístroje opravdu dobré. Dnes jsou čističky vzduchu v ceně do 7000 Kč  určeny buď na velmi malé plochy, nebo jejich technické parametry mají k dokonalosti hodně daleko.

 

Je tedy rozdíl v ceně jenom marže výrobce a prodejců? Rozhodli jsme se vzít čističky vzduchy značky Xiaomi pod lupu. V našem srovnání jsme se snažili objektivně rozebrat výhody a nevýhody přístrojů hlavně na základě technických parametrů a provozních nákladů.

 

Levná Xiaomi, nebo drahá Sharp – která čistička vzduchu je lepší?

Vyplatí se vůbec kupovat „drahé“ čističky vzduchu Sharp, když jejich „protějšky“ lze koupit o více než polovinu levněji? V případě čističek vzduchu není bohužel kupní cena všechno. U jednotlivých modelů se musí pravidelně počítat náklady spojené s výměnou filtrů. Níže srovnáváme dva špičkové modely čističek vzduchu značky Sharp a Xiaomi.

 

Čistička vzduchu

Xiaomi Air Purifier 2S

Sharp UA-HD50E-L

Nejtišší pracovní režim

 

31 dB

Lidské ucho vnímá rozdíl 10 decibelů jako dvojnásobný nárůst hlasitosti.

 

23 dB

Čistička Sharp je při nízkých otáčkách velmi tichá a přitom zachovává rozumnou výkonnost. Na úrovni hlučnosti 23 dB je činnost přístroje pro lidské ucho velmi komfortní.

Průtok vzduchu

310 m3/hod.

306 m3/hod.

Filtry

 

 • Filtr HEPA 11

 • Předfiltr

 • Uhlíkový filtr

 

 • Filtr HEPA 13

 • Předfiltr

 • Uhlíkový filtr

 • Plasmacluster

 • Filtr zvlhčovače

Mobilita

Ne

Ano

Kolečka umožňují snadné přemísťování přístroje

Zvlhčovač vzduchu

Ne

Ano

Zvlhčovací výkon: do 600 ml/hod. Neobyčejně praktická funkce v topné sezóně, kdy je vzduch v bytech velmi suchý a škodí našemu zdraví.

Ionizace

Ne

Ano

Čistička vzduchu má patentovanou technologii Plasmacluster: bezpečná ionizace vzduchu zaručuje dokonalou kvalitu vzduchu – brání rozvoji roztočů, plísní, neutralizuje viry a bakterie.

Odpařovací klimatizace

Ne

Ano

Za horkých dnů lze do nádoby s vodou přidat k vodě kostky ledu, což teplotu v místnosti ochladí.

Design

Zajímavý moderní design. Provedení přístroje je plně uspokojivé. Nemusíme se obávat tzv. „čínského šuntu“.

Přístroje Sharp vypadají velmi dobře. Jsou zhotoveny z materiálu zaručujícího velkou odolnost vůči mechanickému poškození (plášť z odolné umělé hmoty ABS).

Mobilní ovládání

Ano

Aplikace se řadí do systému Smart Home, dovoluje ovládat zařízení na dálku. K dispozici je také česká/polská jazyková verze

Ne

Cena

3 699 Kč

Cena v obchodě LoveAir.cz

10 999 Kč

Cena v obchodě LoveAir.cz

Odhad ročních provozních nákladů na filtry vzduchu

v podmínkách vysokého znečištění vzduchu

 

1 800 Kč/rok

 

Výrobce doporučuje vyměňovat filtry každé 3-6 měsíců. Ročně se musí filtry vyměnit alespoň dvakrát. Cena 1 filtru činí asi 900 Kč

920 /rok

 

Přečtěte si článek o životnosti, v němž popisujeme, jak často je třeba filtry vyměňovat.

Orientační náklady na zařízení po 5 letech provozu

(bez elektřiny a vody)

12 700

Během roku dvakrát výměna filtru

15 600

 

Shrnutí výpočtů

Vidíme, že po pěti letech používání jsou provozní náklady velmi podobné. Když se však rozhodneme koupit zpočátku dražší přístroj, pak získáváme spoustu dalších výhod, například:

 • ionizátor – redukuje viry, bakterie, plísně a alergeny. Vytváří odpovídající množství kladných a záporných iontů, díky kterým je vzduch svěží a zdravý. Technologii Plasmacluster patentovanou společností Sharp oceňují uživatelé po celém světě. Technologie je velmi užitečná zejména pro alergiky přecitlivělé na roztoče domácího prachu nebo mající astma. Plasmacluster je však mnohem více – výzkum nezávislých laboratoří potvrzuje vysokou účinnost této technologie při neutralizování chřipkových virů, včetně virů ptačí chřipky H5N1!

 • zvlhčovač – přístroj je vybaven funkcí inteligentního odpařovacího zvlhčovače, který se zvlášť dobře uplatňuje během topné sezóny. V článku o čističkách vzduchu pro děti jsme poukazovali na dopady příliš suchého vzduchu – podráždění sliznic dýchacích cest, poruchy spánku nebo podráždění pokožky. Také způsobuje kašel, problémy s dýcháním a k tomu všemu ještě zvyšuje náchylnost organismu vůči infekcím.  

 • odpařovací klimatizace – za horkých dnů můžeme do nádoby s vodou nalít studenou vodu a vhodit kostky ledu, díky tomu přístroj Sharp místnost ochladí.

Srovnání čističky vzduchu Sharp a Xiaomi
Čistička vzduchu Xiaomi, nebo čistička vzduchu Sharp – srovnání funkcí

 

Aplikace Xiaomi MiHome doporučuje vyměňovat filtr v čističce vzduchu každých 145 dní. Na filtrech je vidět doporučení výměny každé 3-6 měsíců. Nezapomínejte, že velmi vysoká úroveň znečištění vzduchu ve městech značně překračuje někdy limity schválené v evropských zemích. V přehledu nákladů jsme předpokládali jen dvě výměny filtru. Může se však ukázat, že ve velmi znečištěných lokalitách se budou muset filtry měnit třikrát, pak už budou roční provozní náklady 2800 Kč. Můžete však zhruba předpokládat, že provozní náklady a koupě čističky vzduchu Xiaomi se po přibližně pěti letech používání srovnají s modelem Sharp.

 

Nejste přesvědčeni, která čistička vzduchu se lépe osvědčí u vás doma nebo v kanceláři? Využijte konfigurátor čističek vzduchu. Zvolte si požadované funkce a parametry přístroje a pak se sami rozhodněte, zda dáte přednost čističce vzduchu Sharp, Xiaomi nebo třeba přístroji jiného výrobce.

Nevíte kterou čističku vybrat?

Využijte konfigurátor

Proč jsme se rozhodli zařadit do nabídky čističky vzduchu Xiaomi?

V obchodě LoveAir.cz můžete koupit čističky vzduchu, které se vyznačují velmi dobrými technickými parametry. Xiaomi je na trhu čističek vzduchu novinka. Značku však známe díky mobilním telefonům, které jsou s každou další premiérou dokonalejší a těší se stále větší oblibě. Proto také upřímně informujeme o parametrech čističek vzduchu Xiaomi a porovnáváme je s dalšími modely dostupnými v našem obchodě. Pro některé naše zákazníky je důležitá komplexnost zařízení, pro jiné hlavně cena. Dokonalá znalost čističek vzduchu Sharp nám dovoluje mít jistotu, že čističky vzduchu Sharp zakoupené v našem obchodě budou bez problémů fungovat dlouhá léta. Těm, kteří hledají něco z vyšší úrovně, doporučujeme finské čističky vzduchu LIFAair – ocelový plášť, japonský bezkartáčový motor, velká plocha filtrů, schopnost zachytávat oxidy dusíku a síry... A k tomu ještě čidla PM2,5, CO2, TVOC vestavěná do ovládací jednotky, které zkontrolujete z libovolného místa na světě. Podobně jako modely Sharp i přístroje LIFAair se vyznačují nízkými provozními náklady a spolehlivostí (potvrzená čtyřletá záruka). Čističky vzduchu Xiaomi se pak vyznačují velmi dobrým poměrem ceny k účinnosti čištění vzduchu. Dostávají se k nám také docela pozitivní signály ohledně životnosti čističek vzduchu Xiaomi. Ať už se budete při koupi čističky vzduchu řídit cenou, účinností, designem nebo funkčností, určitě najdete v nabídce obchodu LoveAir ideální model pro sebe.

Koupě čističky vzduchu z Číny

Našli jste čističku vzduchu levnější 1250 Kč na AliExpressu?

 

A přičetli jste k tomu 21% DPH?

 

Zkuste si to ještě přepočítat, zda se opravdu vyplatí nechat si poslat přístroj z Číny.

 

Rozhodnete-li si nechat poslat čističku vzduchu Xiaomi rovnou z Číny, zjistěte si, zda vám náhodou k tomu ještě nepřipočtou nějaké další poplatky. Od DPH jsou zpravidla osvobozeny nákupy v hodnotě do 45 eur a od povinnosti platit clo nákupy do 150 eur. Čínští prodejci často uvádějí nižší hodnotu prodávaného zboží, aby se zákazník vyhnul placení různých poplatků. Vyskytla se také zcela nelegální procedura zasílání zboží z Evropy, které ve skutečnosti nikdy neprošlo celní kontrolou (bylo propašováno). Jestliže riziko celní kontroly je v případě nevelkých výrobků nízké, pak rozměry čističek vzduchu jsou výraznější. Pravděpodobnost předání čističky vzduchu na celní kontrolu je vysoká.

 

Pokud obdržíte celní oznámení, pak budete muset poslat celní prohlášení a také kopii objednávky a potvrzení o úhradě. Za této situace se placení DPH nevyhnete. Nebylo-li celní prohlášení vyplněno správně, pak se může výrobek vrátit do Číny. To doručení zboží podstatně zdrží. Při porovnávání cen v českém a čínském obchodě stojí si ověřit různé poplatky, abyste pak nebyli nemile překvapeni.

Xiaomi, nebo Sharp?

Rozhodnutí je na vás.

 

Čističky vzduchu Xiaomi jsou na trhu novinka, prodávají se teprve něco přes rok. O jejich rychlém rozšíření rozhodly dva aspekty:

 • velmi nízká cena

 • dobré technické parametry (deklarované výrobcem).

Jsou to nesporně dva nejdůležitější faktory, kterými se při koupi domácích potřeb tohoto typu řídíme. Pamatujte však, že velmi nízká cena znamená zpravidla mnohem vyšší provozní náklady (tak si výrobci vynahrazují nízký výdělek na začátku). A můžete-li mít za podobné pětileté náklady dokonale fungující ionizátor Plasmacluster, který vás ochrání před alergeny a chřipkovými viry, a k tomu mít ještě klimatizaci a odpařovací zvlhčovač… tak se asi vyplatí koupit funkční, osvědčenou a pracující v ultratichém režimu čističku vzduchu Sharp. Na druhou stranu Xiaomi láká nízkou cenou, smart funkcemi a velmi dobrým výkonem. Proto pro řadu lidí, kteří se s čističkami vzduchu teprve seznamují, může být čínský výrobek dobrou volbou na začátek.

 

Máte-li nějaké dotazy ohledně provozních nákladů čističek vzduchu v nabídce obchodu LoveAir.cz, klidně nás kontaktujte. Rádi poradíme, jaká čistička vzduchu bude do vašeho domu nebo bytu ideální.

Buďte vždy informování o novinkách, akcích a speciálních nabídkách v našem obchodě. Neposíláme spam!

Inforumjeme, že pro realizaci služeb dostupných v našem obchodě, optimalizaci obsahu a přizpůsobení obchodu vašim požadavkům, použiváme informace poskytnuté prostřednictvím souborů cookies, které jsou uloženy na zařízení konečného uživatele. Soubory cookies můžete prohlížet v nastavení vašeho internetového prohlížeče. Další využití stránek internetového obchodu, bez změny nastavení prohlížeče znamená, že souhlasítě z využitím souborů cookies. Více informací je poskytnuto v politice ochrany osobních údajů obchodu.