Znečištěný vzduch v našich domovech a na našich pracovištích může být příčinou četných zdravotních potíží. Intenzivní smog v topném období, na jaře a v létě pyly z rostlin a k tomu ještě prach, nevábné zápachy, výtrusy plísní a mikroby, to všechno způsobuje, že kvalita vzduchu v našich domovech je velmi nízká. Poradí si účinně čistička vzduchu s takovými to problémy? Zjistěte, jak funguje čistička vzduchu a také, čeho si při koupi vhodného modelu všímat.
Každý se nadechne průměrně 900krát za hodinu. Do plic se dostává asi 7,5 litru vzduchu na minutu, tedy přes 10 000 litrů vzduchu denně. Škodlivý prach ve vzduchu zvyšuje riziko onemocnění a smrti v důsledku plicních chorob, nádorů i potíže s krevním oběhem.
Potěšující může být skutečnost, že většinu života trávíme v místnostech, kde můžeme mít kvalitu vzduchu pod kontrolou. Přesto se 30 % domů v Čechách a 75 % veřejných prostorů dotýká tzv. „syndrom nezdravých budov“. To znamená, že kvalita vzduchu v místnostech může být mnohem horší než venku!
Vadná ventilace, uvolňování se škodlivých látek z nového nábytku nebo použití zdraví škodlivých stavebnin může mít nepříznivé dopady pro lidský život (omdlévání, problémy s dýcháním, nevolnosti, bolesti hlavy).
Naštěstí může před většinou těchto znečištění chránit čistička vzduchu:
Smog (mikroskopický prach, oxidy dusíku, síry atp.) - v topné sezóně se do našich domovů snadno dostává netěsnými okny, ventilační instalací nebo během větrání bytu. Smog je vlastně označení jistého atmosférického jevu, současný výskyt velkého znečištění vzduchu, mlhy a bezvětří. Hovorově se však smog říká velkému znečištění vzduchu.
Prach – obsahuje lidskou svrchní pokožku, četné bakterie, exkrementy roztočů, vajíčka parazitů, těžké kovy, prachové částice.
Alergeny – zvlášť obtížné pro osoby s inhalační alergií, především pyly a roztoče.
Těkavé organické sloučeniny – jsou příčinou vzniku „syndromu nezdravé budovy“.
Čistička vzduchu je přístroj, který filtruje vzduch a odstraňuje z něj nečistoty. Je to tedy zařízení, které nám může zajistit čistý vzduch v místnosti, ve které pobýváme.
V závislosti na použití můžeme rozlišit dva typy čističek vzduchu:
Domácí |
Průmyslová Průmyslová čistička vzduchu |
Určení: Odstraňování nečistot v bytech, domech, kancelářích, veřejných budovách. |
Určení: Odstraňování nečistot na staveništích, na nichž se provádí zarážení pilotů, broušení, frézování nebo odstraňování omítky. |
Charakteristické vlastnosti Modely renomovaných značek účinně čistí vzduch od smogu, alergenů, zápachu a roztočů. Přední výrobci dbají, aby zařízení pracovala tiše, abychom je mohli používat při práci i během spánku. Další funkce přístrojů (ionizace, zvlhčování vzduchu) zvyšují komfort našeho života. |
Charakteristické vlastnosti Používají se k odtahu a čištění vzduchu od škodlivých látek. Mohou se používat při pracích spojených s odstraňováním azbestu. Slouží také k bodovému odsávání prachu. Jsou velmi výkonné a určeny k práci na velmi velkých plochách. |
Vzhled Mají líbivý vzhled a dokonale mohou zapadnout do místností v našich domovech. |
Vzhled Mají odolný kovový plášť, který dovoluje používat čističky v náročných pracovních podmínkách. |
Cena Od několika tisíc korun |
Cena Od několika desítek tisíc korun |
Díky vestavěnému ventilátoru se vynucuje oběh vzduchu a ten se tak dostává do čističky. Tam dochází k filtraci vzduchu. V závislosti na modelu se může vzduch také zvlhčovat a ionizovat. Po odstranění nečistot se vzduch vyfoukává do okolí. Ačkoliv je samotné schéma práce zařízení velmi prosté, tak jednotlivé modely čističek vzduchu se mezi sebou velmi liší účinností vůči jednotlivým druhům znečištění, celkovou výkonností a hlučností.
Aby se zajistila maximální účinnost a funkčnost čističek vzduchu, výrobci stále rozvíjejí technologie, které se v čističkách používají.
Podle určení můžeme rozlišit 4 hlavní typy čističek vzduchu (není však vzácné, že nějaký model patří do všech kategorií najednou):
Čističky pro alergiky |
Antismogová zařízení |
Zařízení čistící a zvlhčující vzduch |
Ionizátory vzduchu |
Alergie je jedna z nejčastěji se vyskytujících zdravotních potíží současné civilizace. Nesprávná reakce imunitního systému na určitý alergen vyvolává velmi nepříjemné důsledky:
Léčba inhalační alergie nepatří bohužel k nejjednodušším a často je prostě nemožná nebo neúčinná. V mnoha případech je jediným východiskem celkové omezení kontaktu s alergeny. A právě proto může čistička vzduchu vyřešit váš problém s alergií doma nebo na pracovišti.
Čistička bohužel nemůže „vyléčit“ z alergie, ale účinně odstraní alergeny z místností, v nichž pobýváte. Vhodné čisticí filtry dokáží téměř zcela odstranit pyly, prach a roztoče, výtrusy plísní nebo mikroby.
Mimořádně účinnou metodu deaktivace alergenů vznášejících se ve vzduchu využívá technologie Plasmacluster. Toto řešení v čističkách vzduchu Sharp způsobuje, že to jsou pro alergiky dokonalá zařízení.
Pozice Česka na čele žebříčku zemí EU s nejvyšší koncentrací zdraví škodlivého benzo[a]pyrenu není žádným důvodem k hrdosti.
To bohužel znamená, že ve vdechovaném vzduchu se nacházejí rakovinotvorné látky v množství překračujících přípustné limity po takřka celý rok.
A pak se netěsnými okny, ventilačními mřížkami nebo během větrání bytu dostává také do našich domovů. Když chcete účinně odstranit smog z místností, v nichž pobýváte, musíte použít čističky vzduchu, nejlépe s HEPA filtrem (třídy minimálně E10) a filtr s aktivním uhlím.
Čím vyšší třída HEPA filtrů, tím čistší vzduch. HEPA filtry H13 pohlcují minimálně 99,97 % nejhůře zachytitelných částic 0,3 μm, tedy téměř 100 % prachu PM2,5.
Nejlepší čističky vzduchu se opírají především o dva druhy filtrace:
Elektrostatický i fotokatalytický filtr – tato kombinace dokonale zvládá mnoho polétavých nečistot a mikroskopického prachu. Vadou této technologie je to, že během práce vzniká ozón. V nevelkých místnostech, zejména těch špatně větraných, může jeho koncentrace překročit limity. Během fotokatalytické reakce může při rozkladu velkých těkavých organických látek vznikat také formaldehyd. To je nepochybně vada těchto zařízení.
Mechanická filtrace – HEPA a aktivní uhlí (např. čističky vzduchu Sharp či Boneco) dovoluje velmi prezicně odstraňovat nečistoty ze vzduchu, a to i ty nejdrobnější a pro zdraví nejnebezpečnější. Zde nedochází k žádným chemickým reakcím, nejsou tedy ani žádné škodlivé vedlejší produkty.
V topné sezóně je vzduch v našich domácnostech často suchý. Čím je to způsobeno? Studený vzduch z venku může mít vysokou relativní vlhkost. Avšak absolutní vlhkost (vyjádřená v g vody/m3) může být velmi nízká. To proto, že spolu s poklesem teploty klesá schopnost vzduchu „jímat“ vodní páru. Díky tomuto jevu dochází ke srážení vody na studených plochách, což se využívá u kondenzačních sušiček. Když se takovýto studený vzduch dostane do teplé místnosti, tak se ohřívá a jeho relativní vlhkost klesá.
Suchý vzduch v bytě vyvolává:
Dráždivý kašel
Suchou pokožku
Problémy s dýcháním
Problémy se spaním
Podráždění spojivek
Proto byla také řada čističek vzduchu obohacena o funkci zvlhčování. Druhy zvlhčovačů:
Parní – vytvářejí páru ohříváním vody. To je velmi jednoduchý a rychlý způsob zvlhčování vzduchu. Ale provoz parních zvlhčovačů je drahý, protože to je způsobeno vysokými nároky na energii. Prakticky se již nelze setkat s čističkami vzduchu s vestavěným parním zvlhčovačem.
Evaporační – nejzdravější a zároveň nejpřirozenější způsob zvlhčování. Zařízení využívají technologii evaporace, tedy odpařování vody z patřičně zvolené zvlhčované vložky, která se otáčí ve vodě a na niž fouká nasávaný vzduch. Na takové zvlhčování lze narazit mj. u čističek vzduchu Sharp, Boneco, Philips nebo Daikin.
Ultrazvukové – tyto přístroje využívají ultrazvuk, který rozbíjí vodu. Tím se vytváří mlha složená z mikroskopických kapiček vody, které se vypařují teprve ve vzduchu. Tento typ zvlhčovačů potřebuje demineralizovanou vodu. Jinak se na nábytku usazuje bílý povlak, stejný jako na dně varných konvic. Ultrazvukové zvlhčovače se nedoporučují v bytech, kde jsou domácí zvířata. Takřka všichni psi, kočky nebo hlodavci slyší ultrazvuk, např. čističku Webber AP9405B.
Jako zajímavost lze uvést, že o optimální úroveň navlhčení pokožky se může postarat technologie ionizace Plasmacluster. Tyto ionty vytvářejí tenoučkou vrstvičku vody na povrchu kůže a chrání ji před vysoušením.
Ionizace – technologie převzatá z přírody.
|
|
asi 500 kladných iontů a ~ 0 záporných iontů/ 1 cm3
|
4100 – 4300 kladných iontů a 4100 – 4200 záporných iontů/ 1 cm3
|
Obsah iontů v závislosti na místě
Elektrická zařízení, která jsou v našem okolí, vytvářejí kladné aeroionty. Jejich dominance ve vzduchu neutralizuje záporné ionty, které prakticky zanikají. Iontová nerovnováha posiluje množení mikroorganismů. Proto je tak důležitá ionizace vzduchu v místnostech, kde se nacházíte.
Univerzitní výzkumné laboratoře prokázaly, že technologie Plasmacluster dovoluje vytvářet ionty, které neutralizují viry (mimo jiné chřipkové), brzdí rozmnožování roztočů a vývoj plísní. K univerzitám, které potvrdily účinnost této technologie, patří mj. Harvardova univerzita a Tokijská univerzita.
Výhody optimální ionizace vzduchu:
Zneškodňuje a eliminuje řadu druhu chorobotvorných mikroorganismů
Neutralizuje alergeny
Zlepšuje subjektivní stav
Zlepšuje kvalitu spánku
Zvyšuje koncentraci
Zlepšuje pracovní výkon
Takřka každý výrobce čističek vzduchu zavádí vlastní označení a druhy filtrů. Takže filtrů je na trhu obrovské množství.
Předfiltr |
HEPA filtry |
Uhlíkový filtr |
Zachycuje větší prachové částice v počáteční fázi filtrace, např. zvířecí srst, prach. Předfiltr je zpravidla zhotoven z husté umělohmotné mřížky, takže se neopotřebovává (stačí jej jednou za 1-2 týdny umýt nebo vyčistit vysavačem). |
Právě HEPA filtry dovolují odstranit ty zdraví nejškodlivější prachové částice PM 2,5. Na trhu jsou k dispozici následující třídy filtrů: E10, E11, E12 a H13. Čím vyšší třída, tím vyšší účinnost pohlcování těch nejmenších a tím pádem i nejškodlivějších prachových částic. HEPA filtry E13 zachytávají dokonce až 99,97 % částic o velikosti 0,3 mikrometru (dobře zvládají i menší prachové částice). |
Pohlcuje nepříjemné zápachy (včetně tabákového kouře) a těkavé organické sloučeniny. Díky své rozsáhlé mikrostruktuře je filtr velmi výkonný. 1 gram aktivního uhlí má až 1500 m2 aktivní plochy. |
Vodní filtr |
Aniontový ionizátor |
Studený katalytický filtr |
To je zpravidla ve skutečnosti odpařovací rohož – látka, z níž se odpařuje voda a vzduch se tak zvlhčuje. Také sbírá soli a usazeniny po odpaření vody, proto se jí obyčejně říká filtr. |
Díky vysoce účinné iontové technologii je takovýto filtr schopen ze vzduchu vyrážet i ty nejmenší částice o velikosti pod 0,01 mikronu. Avšak čističky vzduchu založené jen na ionizátoru jsou zpravidla nepříliš účinné, nepohlcují mechanické nečistoty, jen způsobují jejich pád na zem. A vůči těkavým organických látek jsou zcela neúčinné. |
Katalyzuje škodlivé sloučeniny jako formaldehyd, benzen a těkavé organické látky (VOC). Reakce rozkladu těchto látek nepotřebuje energii dodávanou UV lampou. |
UV lampa |
Látkový filtr s uhlíkovými vlákny |
Fotokatalytický filtr |
Jejím hlavním úkolem je sterilizace vzduchu. UV lampa emituje vlny, které poškozují jádra buněk mikroorganismů nacházejících se ve vzduchu. UV lampa však není potřeba v čističkách vzduchu s HEPA filtrem E12 a H13, jelikož tyto filtry zachytávají skoro 100 % mechanických nečistot, dokonce i tak malé jako viry. Kromě toho vědecké výzkumy zpochybňují účinnost UV lampy v čističkách vzduchu (příliš krátké působení UV záření). |
Filtr zachytává mj. škodlivé těkavé organické látky. Funguje stejně jako uhlíkový filtr. |
Jeho úkolem je likvidovat chemické plyny, zejména formaldehyd, amoniak (čpavek) a benzen. Některé typy filtrů mají samočisticí schopnost. Filtr se skládá z UV lampy a látky napuštěné kysličníkem titaničitým (katalyzátor reakce). |
Hybridní filtr |
Filtr s aromaterapií |
Elektrostatický filtr |
Propojení aktivního uhlí a HEPA filtru. Čistí vzduch od drobného prachu a odstraňuje bakterie, viry, nepříjemné zápachy. |
Jeho úkolem je vstupné vyčištění vzduchu od větších nečistot a zajištění příjemné vůně v místnosti. |
Odstraňuje i nevelké prachové částice (0,25 mikronu). Likviduje prach, plísně, alergeny a další mechanické nečistoty. |
Netkaný filtr |
Antialergický filtr |
Látkový filtr |
Tento filtr má protiplísňové a antibakteriální účinky. Jeho úkolem je odstraňovat drobné částice, které mohou vyvolávat alergii, např. pyl, mikroby či plíseň.
|
Úkolem tohoto filtru je pohlcovat alergeny jako roztoče, bacily, bakterie. Obyčejně se skládá z látky napuštěné enzymatickými substancemi, které neutralizují alergeny. |
Tento filtr je určený na zachytávání velkých prachových částic – větších než 10 mikrometrů. Často se používá ve vysavačích. |
Paradoxně velký počet filtrů vůbec nemusí znamenat účinnější filtrování vzduchu. Každá čistička má omezený výkon, takže během minuty je schopna přefiltrovat jen určité množství vzduchu.
Na trhu jsou k dostání čističky vzduchu dokonce se 7 či 8 filtry. Ale na výkon čističky vzduchu počet filtrů vliv nemá. Výkonnost přístroje určuje indikátor čistoty poskytovaného vzduchu (CADR). Činnost jednotlivých filtrů se může dublovat a ukazatel CADR se nijak významně nezlepšuje.
Na druhou stranu je nutno pamatovat, že se v čističce vzduchu se musí každý filtr pravidelně podle pokynů výrobce vyměňovat. To znamená, že budete muset platit vyšší provozní náklady, které se nijak neprojeví vyšší kvalitou zařízení.
Jaké filtry by měla mít dobrá čistička vzduchu?
Chcete-li, aby vám čistička vzduchu poskytovala čistý a zdravý vzduch, měla by obsahovat:
Předfiltr – odstraňuje velké prachové částice a chrání ostatní filtry před předčasným opotřebováním
HEPA filtr (min. E10) – odstraňuje nejškodlivější prachové částice PM 2,5
Uhlíkový filtr – odstraňuje zápachy a těkavé organické látky.
Pokud navíc má čistička vzduchu také funkci zvlhčovače a ionizátoru (což je velmi přínosné řešení), tak může mít ještě:
Odpařovací rohož – poskytuje optimální zvlhčení vzduchu nejzdravějším způsobem
Ionizátor vzduchu – vytváří záporné i kladné ionkty, neutralizuje alergeny, likviduje také nejmenší frakci prachových částic PM 2,5.
Tyto filtry zcela postačí, abyste si už nemuseli dělat starosti se smogem, alergizujícím pylem ani suchým vzduchem.
Určitě to není to nejpodstatnější výběrové kritérium, avšak významně ovlivňuje komfort používání přístroje. Stává se, že výměna nebo údržba filtrů vyžaduje poměrně velké úsilí. Proto se také hodí prodejce na tuto záležitost optat.
Na trhu je k dostání mnoho modelů čističek vzduchu, které se liší technickými parametry, cenou, určením a účinností. Než přistoupíme ke koupi čističky vzduchu, zamysleme se, která jeho funkce je pro nás nejdůležitější.
Parametry čističek vzduchu, které rozhodují o jejich kvalitě a efektivitě:
Schopnost odstraňovat drobné nečistoty |
Průtok vzduchu |
Hlučnost |
Aby se mohl vzdych účinně očistit od nebezpečného smogu, měli bychom si vybírat z modelů, které odstraňují drobný prach PM 2,5 (0 μm – 0,3 μm). Optimálním řešením je výběr čističky vzduchu, která používá HEPA filtry. |
Je nutno vzít v úvahu velikost místnosti, v níž má přístroj pracovat. Průtok v m3/h by měl být alespoň třikrát větší než objem místnosti.
Příklad: Pro místnost s plochou 10 m2 a výškou 2,5 m (celkový objem 10 × 2,5 = 25) potřebujeme čističku s výkonem alespoň 3 × 25 = 75 m3/h. |
Chceme-li, aby čistička vzduchu pracovala i během spánku, tak by její hlučnost v tomto módu neměla překračovat 35 dB, jsou-li naše uši ve vzdálenosti alespoň 2 metry od ní. |
Příkon |
Počet režimů |
Retence |
Čím nižší příkon, tím levnější provoz. V normálním módu se příkon pohybuje v rozmezí přibližně 15 – 30 W. |
Stojí za to si vybírat ze zařízení, která pracují v nočním a denním režimu. |
Retence je úroveň odstraňování nečistot ze vzduchu. Filtr H13 odstraňuje asi 99,97 % mechanických nečistot. |
Hmotnost |
Rozměry |
Automatizace a čidla |
Budeme-li přístroj často přenášet, pak může být hmotnost významná. Řada modelů má kolečka, která dovolují rychle a bez potíží čističku vzduchu přemisťovat. |
Čističky vzduchu do velkých prostor mohou dosahovat značných rozměrů. Než tedy čističku vzduchu koupíme, měli bychom si ověřit, zda ji budeme moci používat v každé zamýšlené místnosti. |
Nejnovější modely mají pachová čidla, prachová čidla, čidla vlhkosti a teploty vzduchu. Mají také časové programátory a automatické režimy. Díky tomu nemusíme kontrolovat kvalitu vzduchu v naší domácnosti – to udělá čistička za nás. |
To je rozhodně jeden z nejčastějších dotazů zájemců o čističku vzduchu. Zde platí jednoduché pravidlo:
Jedna čistička vzduchu v jedné místnosti.
Čistička filtruje vzduch v místnosti, v níž se nacházíme. Mezi technickými parametry každého modelu by měla být uvedena informace, do jaké místnosti je přístroj určen. To znamená, že když je daný model doporučován na plochu 25 m2, tak vyčistí jeden prostor s takovouto metráží, což může například být:
Pokoj o ploše 25 m2
Obývák s kuchyňským koutem – 25 m2
Sousedící místnosti se širokým průchodem – 25 m2
Aby se mohl vzduch přefiltrovat, tak musí mít možnost se do čističky volně dostávat. V bytech však zpravidla není volný průtok vzduchu mezi místnostmi, dveře představují jen nevelký zlomek ploch zdí. Takže kvalita filtrace v místnostech bez čističky vzduchu nemusí být pro nás uspokojivá.
Znamená to, že do každé místnosti je třeba koupit zvláštní čističku vzduchu?
NE. Některé modely čističek vzduchu mají mód intenzivního odstraňování nečistot. Díky tomu můžeme libovolně přenášet zařízení do jednotlivých místností, např. během dne máme přístroj v obýváku, před spaním zapneme rychlý čisticí mód v ložnici a v noci pak čističku přepneme na tichý režim.
Máme-li však velký byt nebo patrový domek a používáme pravidelně několik místností, které nepředstavují otevřený prostor, pak se vyplatí zvážit koupit další čističku vzduchu. Další čistička vzduchu může být žádoucí v období vysoké koncentrace smogu, chceme-li zajistit čistý vzduch ve své ložnici a dětském pokoji.
Kolik ložnic, tolik čističek vzduchu.
Optimálním řešením je mít tolik čističek vzduchu, kolik se používá ložnic. Pokud například v domě spí obyvatelé ve třech různých místnostech, tak je nejlepší koupit tři čističky vzduchu. Proč? Výše už to bylo částečně vysvětleno. Vzduch stále proniká dovnitř přes štěrbiny u okna nebo ventilační otvory, během 1 hodiny od odnesení čističky může být vzduch zase vážně znečištěn (ventilace se navrhuje tak, aby se během jedné hodiny vzduch zcela vyměnil).
Když se rozhodneme koupit si čističku vzduchu, nezapomínejme, že cena není jediný náklad, který budeme muset uhradit. V závislosti na vybraném modelu se mohou provozní náklady mezi sebou velmi lišit. Proto si všimněme následujících parametrů:
Příkon – úsporná zařízení dovolují ušetřit až 1250 Kč během jednoho roku. Velmi nízký příkon v rozmezí do 38W má čistička vzduchu Xiaomi Air Purifier 3H.
Jak často se musí vyměňovat filtry a náklady na výměnu – pravidelná výměna filtrů zaručuje vysokou kvalitu filtrovaného vzduchu. Proto také musíme počítat s povinnou výměnou filtrů. Než si pořídíte čističku, zjistěte si, kolik má filtrů a také jak často se musí vyměňovat. Některé modely mohu obsahovat i více než deset typů filtrů… což však nemusí nutně znamenat lepší kvalitu vzduchu. Určitě se to však promítne do vyšších provozních nákladů.
Další náklady – ty mohou být dány netypickými možnostmi čističky vzduchu nebo nutností používat určitou formu čištění zařízení. Když se například rozhodneme si koupit ultrazvukový zvlhčovač vzduchu, tak bychom měli zohlednit pravidelné náklady na demineralizovanou vodu. U jiných modelů se zase musejí používat odstraňovače kamene, stříbrné elektrody nebo další materiál, aby fungovaly dobře.
Drobné výdaje se mohou během roku vyšplhat do částek řádově několik tisíc korun. Proto je dobré si položit otázku, zda opravdu nezbytně nutně potřebujeme všechny přídavné funkce. Často se ukazuje, že dražší čistička vzduchu renomované značky s dokonalými výkonnostními parametry se započítáním provozních nákladů je levnější a nesrovnatelně lepší zařízení.