Žijete v oblasti postižené znečištěním vzduchu a musíte jít ven? Čeká na vás práce, nákupy, rodina, přátelé, povinnosti? Lidé se musí často někam přemístit a hodně času tráví venku na vzduchu. Dáme vám pár rad, díky nimž do značné míry neutralizujete dopady vdechování smogu.
Pečujte o sebe. Řiďte se našimi radami a dýchejte zdravý vzduch.
1. Omezte pobyt na „čerstvém“ vzduchu
Občas prostě musíte jít ven nezávisle na tom, jaké podmínky tam jsou. Pak je nutné pamatovat, že čím déle pobýváte ve znečištěném vzduchu, tím silnější na vás má vliv. Když tedy víte, že ve vašem okolí není vzduch příliš zdravý, tak se nevydávejte na delší procházky.
2. Omezte používání auta
Nejlepší je dorazit na místo co nejrychleji, pokud možno hromadnou dopravou (aby člověk ke znečištění sám nepřispíval). Musíte-li už jet autem, tak stojí za to nezapomínat na častou výměnu kabinového filtru. Čím více bude filtr znečištěný, tím hůře bude zachytávat ze vzduchu nečistoty. Pokud se kabinový filtr vyskytuje ve verzi s aktivním uhlím, tak se vyplatí do něj investovat.
3. Sledujte úroveň znečištění vzduchu
Než však kamkoliv vyrazíte, tak stojí za to podívat se na web Českého hydrometeorologického ústavu nebo mobilní aplikaci, pro jištění, jak právě ve vašem okolí vypadá stav ovzduší. Je-li znečištění příliš vysoké, tak se zamyslete, zda opravdu musíte jít ven právě teď. Třeba bude vzduch mimo špičku nebo zítra mnohem lepší, takže pokud ta záležitost moc nespěchá, tak by se snad dala odložit.
4.Opatřete si respirátor proti smogu
Na tyto prostředky sice stále díváme trochu skrz prsty, ale v řadě měst na světě jsou masky proti prachu zcela běžné. Dobré modely dokáží zachytit téměř 100 % nečistot. Žijete-li ve výjimečně znečištěném prostředí, musíte často chodit ven a hodně času trávíte na „čerstvém“ vzduchu, pak tuto investici opravdu zvažte.
5.Aplikujte doplňky stravy
Dbejte na svou stravu. Vitamíny A, C, E a selen pomohou neutralizovat nadbytek volných radikálů v organismu, které vznikají v důsledku dýchání znečištěného vzduchu.
6. Jezděte se nadýchat čerstvého vzduchu
Máte-li tu možnost, snažte se pokud možno často trávit čas v přírodě. I jen pár dní bez znečištěného vzduchu či smogu může vašemu organismu pomoci. Upozornění – na předměstí je často mnohem hůře než ve městě. Než si vyrazíte odpočinout od smogu, zjistěte si, zda tam, kam jedete, to není se vzduchem ještě horší.
7.Dýchejte nosem
Nos je přirozený vzduchový filtr. Dýchání nosem je mnohem zdravější než dýchání ústy.
8. Snažte se vyhýbat rušným ulicím
Kolem nich je velmi mnoho nečistot způsobených auty. Máte-li tu možnost, tak nejezděte v dopravní špičce, protože právě tehdy je znečištění velmi vysoké.
9. Všímejte si také povětrnostních podmínek
Když je teplo, prší a fouká vítr, pak je vzduch pravděpodobně dobrý, jelikož lidé doma netopí, déšť splachuje prach na zem a vítr rozfoukává zbytek, který se ve vzduchu nachází. Kdežto když je chladno a bezvětří, tak si můžeme být skoro jisti, že vzduch kvalitní není – lidé více topí, aby měli doma teplo, více lidí jede autem, aby jim nebyla venku zima, prach se vznáší ve vzduchu a nic jej nerozfoukává.
10. Pořiďte si kvalitní čističku vzduchu
Doporučujeme zejména čističky s filtry HEPA H13 a s uhlíkovými filtry, které mají čidlo kvality vzduchu jako například Sharp UA-HG50E-L. Když odcházíte z domova, zavírejte okna, která směřují na ulici. Můžete také nechat zapnutou čističku vzduchu, abyste po návratu mohli dýchat čistý vzduch.
Samozřejmě je prakticky nemožné řídit se všemi těmito radami. Do práce se musí chodit, vítr fouká nefouká. Ale určitě lze dbát na svou stravu, nasadit si respirátor nebo jet do práce méně frekventovanými ulicemi. Ale třeba se podíváte na stav ovzduší, než si vyrazíte se známým na procházku a dospějete k závěru, že možná bude lepší zůstat doma. To vše má vliv na naše zdraví, takže o ně pokud možno dbejte.