Počet alergiků stále roste. Přibližně třetina Čechů dnes trpí alergií. Příznaky přecitlivělosti se však projevují u až 50 % dětí. Co to je alergie a proč je tak běžná?
Teoreticky by totiž alergie neměla být tak častá. Alergie je koneckonců nesprávná reakce imunitního systému na alergen. Alergenem mohou být:
pyly rostlin (např. trav),
zvířecí srst (např. kočičí)
nějaké konkrétní jídlo (např. ořechy).
S alergeny můžeme být ve styku různými způsoby – můžeme je vdechovat, přijímat do trávicí soustavy nebo se jich jen dotknout. Člověk trpící alergií může u sebe zaznamenat následující příznaky:
svědění pokožky,
senná rýma,
škrábání v krku,
zarudnutí spojivek,
slzení očí.
Všimněme si však, že se neobjevují nové přírodní alergeny. V našem okolí nejsou žádné nové druhy rostlin či zvířat, na něž bychom teoreticky mohli reagovat jiným, nepředvídatelným způsobem. Celá staletí let žijeme v prostředí trav a topolů, kočky a psi jsou našimi společníky. Lidský organismus nemá důvod reagovat alergií.
Problémem nejsou alergeny přírodní, nýbrž chemické. Stále více antibiotik a dalších přísad podávaných zvířatům, umělá hnojiva, různé prostředky na ochranu rostlin – to vše oslabuje imunitní systém člověka a způsobuje, že se stáváme stále více náchylní k alergii. V našem prostředí se objevují čím dál víc chemických látek, na které se stáváme přecitlivělí.
Největším problémem se však ukazuje být smog. Nachází se v něm řada alergizujících látek, které mohou velmi snadno proniknout do našeho organismu – ostatně den co den dýcháme znečištěný vzduch. Velmi škodlivými alergeny jsou např. kovy – ty mohou vyvolávat silné alergické reakce, jako je senná rýma a zánět spojivek, nebo dokonce vést k propuknutí astmatu. Takovéto alergeny, zejména ty pocházející z průmyslového prachu (ale také ze spalování uhlí nebo – což je ještě horší – odpadů ) jsou mnohem agresivnější než přírodní alergeny. Dokáží velmi rychle zaútočit, snadno se přemisťují ve vzduchu na vzdálenost mnoha kilometrů, bez potíží útočí na naše dýchací cesty a dostávají se do krevního oběhu. Když jsme alergičtí na přírodní alergeny, z některých se můžeme vyléčit pomocí desenzibilizace. Proti chemickým látkám bohužel neexistuje účinná léčba.
Smog je zvlášť nebezpečný z toho důvodu, že pyl a prach se spojují se smogem, vážou se na sebe a tvoří neobyčejně nebezpečnou směs. Člověk alergický jen na přírodní alergeny jich se smogem bude vdechovat více spolu se škodlivými látkami obsaženými ve smogu. To všechno se umocňuje a působí ještě silněji, proto se alergie bude vyskytovat stále častěji.
Alergie je civilizační choroba, s níž je velmi těžké bojovat. Je jedno, zda jsme již alergičtí, nebo ještě ne, základním obranným mechanismem je omezení alergenů v našem prostředí. Zde s pomocí přicházejí čističky vzduchu a roušky proti smogu – díky nim se můžeme do značné míry zbavit kontaktu s alergeny jak v našem bytě, tak i při pohybu venku.