V dnešní době je těžké ze svého životního prostředí a stravy vyloučit všechny rakovinotvorné složky. Ale ještě těžší je se vyhýbat smogu, který může způsobit rakovinu plic. Podívejte se, jak se chránit před rakovinotvorným působením smogu.
Eliminace všech složek, které mohou přispívat ke vzniku rakoviny, z naši každodenní stravy je úkol neobyčejně svízelný. Nacházejí se v mase, zelenině, sladkých nápojích, sladkostech i v cigaretách. Můžete však významně snížit pravděpodobnost onemocnění rakovinou, když:
si budete pořizovat potraviny ekologického původu,
nebudete kouřit,
budete se vyhýbat pobytu v zakouřených místnostech,
budete dbát na zdravou výživu,
budete pravidelně cvičit.
Není však snadné změnit vzduch, který dýcháte – a jak uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO) a organizace HEAL – smog způsobuje rakovinu.
Tuto zprávu rozhodně není vhodné brát na lehkou váhu. Proč? WHO klasifikovalo škodlivost smogu na stejnou úroveň jako UV záření a cigaretový kouř. Organizace HEAL pak prezentovala výzkumy, z nichž vyplývá, že až 35 % onemocnění rakovinou plic může být způsobeno smogem! To znamená, že mladý a zdravý nekuřák může onemocnět rakovinou jenom kvůli vzduchu, který dýchá. A to vůbec není vzácný případ.
Smog tedy není odpovědný jen za kašel a chrapot, ale také za vážné nemoci jako chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN, dříve známá jako chronická bronchitida) nebo rakovina plic. Dnes je léčba rakoviny stále málo účinná, často končí vyříznutím zasažené plíce nebo smrtí pacienta. V takovémto případě je nejdůležitější rakovině předcházet. Nejlepší obranou a lékem je nepřipustit, aby k této nemoci došlo.
Základem by měla být vhodná strava – bohatá na ovoce, zeleninu a hluboce zpracované výrobky a výrobky obsahující značné množství chemie. Lékaři se stále častěji při diagnóze rakoviny plic neptají jen na to, zda pacient kouří a pije alkohol, ale také na to, v jakém prostředí žije a jak si doma topí. Takže byste měli nejen přestat kouřit, ale také byste se měli držet daleko od kuřáků (zejména v místnostech), všímat si, jak kvalitní je vzduch ve vašem okolí a čím doma topíte. Pokud možno byste neměli doma topit uhlím. Také je vhodné si domů pořídit čističku vzduchu – když se správně používá, tak ve vašem bytě zachytí většinu nečistot ve vzduchu. Také je dobře co nejčastěji se vzdálit ze znečištěného životního prostředí – dokonce i jen pár dní na čistém čerstvém vzduchu je pro vaše plíce úlevou.
Nezapomínejme, že léčba rakoviny plic je mimořádně obtížná a často končí pro nemocného špatně. Dříve zmiňovaná CHOPN je nevyléčitelná a trpí jí 300 tisíc Čechů. Když ji dostanete, můžete pouze zpomalovat její rozvoj. Proto je nejdůležitější prevence. A k tomu je vhodné se nejen soustředit na sebe (přestat kouřit, zdravý životní styl), ale také se začít zajímat o vzduch, kterým dýcháte. Topení uhlím nebo dokonce odpadky, časté ježdění autem – to všechno způsobuje, že se vzduch znečišťuje. Když se vystříháte takovéhoto chování, tak to bude prevence rakoviny nejen pro vás, ale i pro všechny kolem nás.