Poznejte nejdůležitější pravidla používání čističek vzduchu. Uvádíme také několik tipů, které dovolí efektivně využívat vaše zařízení na čištění vzduchu.
Čističky vzduchu jsou zařízení, která se používají velmi jednoduše. Většinou stačí jen postavit v bytě, zapnout a už si můžete užívat čistého vzduchu. Existuje však několik snadných triků, které vám umožní tato zařízení využít plně.
V první řadě je nejlepší dávat čističky do všech používaných ložnic. Během spánku trávíte několik hodin doma a tak tedy stojí za to, abyste v tu dobu dýchali čistý vzduch. Čističku stačí spustit na nejmenší otáčky, aby tiše a systematicky fungovala celou noc. Zařízení v naší nabídce jsou natolik tichá, že nejsou téměř slyšet a při usínání nijak neruší. A dokonce i při minimálních otáčkách a malém příkonu skvěle filtrují vzduch, pokud není příliš velká výměna vzduchu kvůli větrání (např. okna otevřeného dokořán).
V průběhu dne se hodí kontrolovat úroveň znečištění venku. To můžete udělat tak, že si nainstalujete příslušnou aplikaci na telefon (např. Airly), která vás bude průběžně informovat o znečištění. Také je dobrým zvykem, zejména v místě, kde sousedi topí uhlím, větrat během dne, ale v noc omezit výměnu vzduchu na minimum. To proto, že se nejintenzivněji topí zpravidla v noci, kdy dochází ke značnému poklesu teploty a tím pádem rostou emise škodlivých látek a prachu.
Ten nejvyšší stupeň čištění používejte jen v případě nutnosti. Když máte silné alergické příznaky v důsledku vdechování prachu či pylů, stav ovzduší venku je dramatický nebo když vidíte, že někdo v okolí silně otravuje vzduch. Pak bude přístroj filtrovat velmi rychle a účinně, takže po chvíli se kvalita vzduchu značně zlepší. Ale hlučnost na nejvyšších otáčkách není v delší časové perspektivě příliš příjemná, proto jakmile ucítíte, že se vzduch zlepšil, tak je vhodnější se vrátit na střední nebo nízké otáčky.
Čističky vzduchu nabízené společností LoveAir jsou uzpůsobeny pro nepřetržitý provoz. Nechejte přístroj zapnutý, dokonce i na nízkých otáčkách, když odcházíte do práce nebo do školy. Hned po návratu domů si budete moci užívat čerstvého a čistého vzduchu. To je rozhodně lepší řešení, než se vracet do domova plného prachu a pokoušet se jej rychle vyčistit přístrojem zapnutým na vysoké otáčky. Při neustálém používání čističky vzduchu na malý výkon je příkon velmi nízký, přístroj je tichý a vzduch stále čistý.
Pokud má vaše čistička vzduchu také funkci zvlhčovače, tak se vyplatí ji používat. Kromě čištění vzduchu lze ještě udržovat vlhkost nejvhodnější pro lidské zdraví na úrovni ~50-60 %. Většina námi prodávaných modelů se zvlhčovačem má možnost automatické regulace vlhkosti. Ve filtrované místnosti stojí za to mít také nějaké rostliny, které přirozeně upravují vlhkost prostoru, v němž se nacházejí. Technika a příroda se zde mohou skvěle doplňovat.
Filtr v čističce vzduchu je třeba měnit podle pokynů výrobce. Nesmí se však zapomínat ani na obyčejně nevyměnitelný předfiltr. Stačí jej sejmout a opláchnout vodou nebo vyčistit vysavačem, aniž by se snímal z přístroje (jemná hubice s kartáčkem), nejlépe jednou týdně. Předfiltr je zpravidla vnější snímatelný kryt s mřížkou nebo umělohmotná mřížka ukrytá za předním panelem.
Uhlíkový filtr a HEPA filtr stačí obyčejně vyčistit vysavačem jednou za 2-4 týdny.
Nejnáročnější filtry jsou ty, které mají kontakt s vodou – vodní filtry. Ve skutečnosti neslouží k filtrování vody, nýbrž k jejímu odpařování. Jsou to tedy „odpařovací rohože“. Po odpaření vody zůstává vodní kámen, stejný jako například ve varné konvici. Čističky vzduchu Sharp doporučujeme čistit každý týden nebo ob týden podle návodu (namáčení v kyselině citrónové, kterou se rozpouští vodní kámen). Návod sice hovoří o čištění jednou za 4 týdny, ale s výhradou, že pokud je voda tvrdá, tak by se čištění mělo provádět častěji. Když si přečtete popis výrobku FZ-A61MFR, tak tam vysvětlujeme jisté záležitosti spojené s údržbou.
Vraťme se ještě k čističkám s funkcí zvlhčovače. Čištění nádržky a misky zvlhčovače (díl s válečky, na kterých se otáčí vodní filtr) a pravidelná výměna vody je stejně důležitá jako péče o filtry. Právě čistota těchto dvou dílů, kde se nachází voda, má obrovský vliv na stav vodního filtru. Rozhoduje o tom, zda si budete řadu let užívat neutrální vůně z čističky vzduchu, nebo zda náhle ucítíte nepříjemný zápach. Aby se dalo klidně spát, tak během pravidelné údržby vodního filtru (každé 1-2 týdny) nezapomínejte také vyčistit misku zvlhčovače. Nádržku na vodu stačí čistit každý měsíc.
Avšak nejčastější chybou, která vede ke vzniku nepříjemného zápachu je nechávání vody v zařízení, kdy je nepoužíváte nebo nepoužíváte funkci zvlhčování. Plánujete-li krátkou nepřítomnost doma (více než jeden den), vylijte vodu z nádržky na vodu i z misky zvlhčovače a pak nechejte čističku pracovat bez vody půl hodiny, aby se odpařily zbytky vody. Výrobci doporučují, aby stejná voda nestála v zařízení déle než 24 hodin. „Stojatá“ voda je prostě místo, kde se mohou začít rozmnožovat mikroorganismy. Pokud je u zařízení stále zapnuta funkce zvlhčování a spotřebovává se během celého dne alespoň jedna plná nádrž vody, pak nehrozí nebezpečí, že by se tam ta voda ustálila. Pokud je venku vlhko a přístroj přes zapnutou funkci zvlhčování má problém spotřebovat celou nádržku vody během celého dne, tak je nejlepší v tomto období rezignovat z funkce zvlhčovače. Až bude vzduch zase suchý, tak se můžete ke zvlhčování zase vrátit.
Těchto několik jednoduchých tipů vám pomůže optimalizovat a plně využívat možnosti vaší čističky vzduchu. V zdravém těle zdravý vzduch přeje tým LoveAir.