Chomáčky prachu na podlaze a silná vrstva prachu na policích – prach je rozhodně nevítaný prvek v našich domácnostech. A nejde jen o neestetičnost. Prach může obsahovat zdraví škodlivé částice toxických látek a chemikálií. Přesvědčte se, jak účinná může být čistička vzduchu v boji s prachem.
Šedý nános na poličkách, na stole, na parapetech… zkrátka všude. Prach, který na první pohled vypadá jako stejnorodý šedavý prach, je vlastně slepenec různorodých látek. Je vhodné vědět, že v každém našem domě nebo bytě je prach jiný. Podrobný rozbor jednotlivých složek prachu může poskytnout informace o obyvatelích domu. Na jeho základě můžeme zjistit mj.:
ve kterém patře bydlíme,
jak se stravujeme,
s jakými zdravotními potížemi se náš organismus potýká.
Jiný je prach na skříňkách, jiný na podlaze. Hmotnost prachových částic má vliv na to, zda je závan vzduchu schopen jej zvednout z podlahy. Takže například odumřelá pokožka je lehká a vzduch ji dokáže snadno zvednout, kdežto písková zrnka jsou příliš těžká a zůstávají na podlaze. Nejvíce prachu se hromadí v prostorech, kde je vzduch nehybný. Tak se nedivme, že nejvíce prachu nacházíme pod postelí. Prach usazený pod postelí nebo skříní je slepenec rozličných prvků. Jednotlivé složky prachu jsou ve stálé symbióze. Plísně, roztoči, odloupaná pokožka, mikroskopické exkrementy pavouků, bifenyly, methoxychlor, propoxur, pentachlorfenol, ftalátové plastifikátory… složení prachu je velmi rozmanité.
Výsledky výzkumů německého federálního úřadu pro životní prostředí prokázaly významnou souvislost mezi výskytem impregnačního prostředku na dřevo PCP (pentachlorfenol) v prachu a moči. Na tomto základě lze usuzovat, že přítomnost chemických látek v prachu v našich obydlích se může promítat do přítomnosti stejných látek v našem organismu. Velmi znepokojivé byly výsledky, které potvrdily, že největší podíl chemických látek z prachu se dostává do organismů dětí.
Prach v našich místnostech obsahuje řadu sloučenin, které mohou být pro naše zdraví nebezpečné. Výzkum Consumer Product Chemicals in Indoor Dust prokázal, že součástí prachu může být (v menší či větší míře) až 45 chemických látek, u kterých je podezření na negativní vliv na lidské zdraví. Některé látky mohou mít dokonce i toxické účinky.
Prach nemá rád nikdo. Prach je neestetický a navíc má mnoho lidí na prach alergii. Proč vůbec existuje prach a může mít nějaké kladné stránky? Prach plní na zeměkouli důležitou roli a má velký vliv na množství sluneční energie v atmosféře. Přítomnost prachu také mobilizuje imunitní systém k neustálé pohotovosti. Nadměrná čistota v místnostech, kde se vyskytujeme, může způsobit, že začneme na prach reagovat přecitlivěle, alergicky. Proto také není žádoucí vytvářet zcela sterilní podmínky v našich bytech. Na druhou stranu nadmíra prachu zvyšuje riziko množení virů a má špatný vliv na naše zdraví. Proto je záhodno pravidelně prach v místnostech odstraňovat. Je však nutné zachovat rozumnou míru při používání detergentů, zejména těch silně žíravých.
Každý člověk v sobě nosí značné množství bakterií. Nesprávná strava nebo zneužívání antibiotik však bohužel zasahuje do našeho přirozeného mikrobiomu. Na alergii na prach jsou zvlášť náchylné malé děti, u nichž není imunitní systém ještě zcela vyvinut. Příznaky alergie není vhodné brát na lehkou váhu. Neléčení může vést k přeměně na astma nebo anafylaktický šok, jejichž následky mohou být velmi nebezpečné.
Čističky vzduchu jsou přístroje, které si nejčastěji spojujeme s redukcí smogu. O čističkách vzduchu se nejvíce hovoří v zimě, kde znečištění vzduchu dosahuje alarmující úrovně. Avšak stojí za to vědět, že čističky vzduchu nejsou sezónní zařízení a že jejich funkce můžeme používat po celý rok.
Pro alergiky je velmi svízelným obdobím jaro. Pyly květů, stromů a keřů vyvolávají alergické reakce, k nimž se řadí mj. kýchání, kašel, oslabení, bolesti hlavy či zarudnutí spojivek. V takovýchto situacích je nejlepší sáhnout po dobré čističce vzduchu proti alergii.
Bez ohledu na roční období se v našich bytech a domech hromadí obrovské množství prachu. V létě je ho často dokonce více než v zimě. Otevřenými okny se do bytů a domů dostává spousta makroskopického prachu, takže prach je vidět takřka všude.
Níže uvádíme snímek filtru čističky vzduchu, který nejlépe potvrzuje účinnost přístroje v oblasti redukce prachu.
Fotografie ukazuje filtr z čističky vzduchu LIFAair, která byla v provozu 1 měsíc v ložnici o ploše 12m2. Čistička vzduchu zachytila obrovské množství prachu. To je možné díky filtračnímu systému, jehož součástí jsou:
Vstupní filtr – to je mřížka na 2 uhlíkových modulech. Tento filtr se neopotřebovává, stačí jej jen čistit vysavačem. Právě tento vstupní filtr má na starosti odstraňování větších prachových částic, zvířecí srsti, drobečků atp.
Uhlíkový filtr se zeolitem – ve filtrech velké množství aktivního uhlí, až 3500 gramů ve 2 modulech plus zeolit. Tento filtr odstraňuje mj. benzo[a]pyren, formaldehyd, benzen, dioxiny, kysličníky dusíku a nepříjemné zápachy.
Filtr HEPA 12 – účinně čistí vzduch od toho nejmenšího prachu (včetně PM2,5, PM10), které jsou pro naše zdraví zvlášť škodlivé.
Může být čistička vzduchu stejně účinná nebo dokonce účinnější při redukci prachu než vysavač?
Ano. Zásadním rozdílem je však skutečnost, že čistička může být zapnuta celou dobu a může zachytávat prach, než se usadí na nábytku. Vysavač zapínáme jen občas, když chceme uklidit a nasává nečistoty, které jsou na podlaze. Z našeho pozorování a názorů zákazníků vyplývá, že když v místnosti stojí výkonná čistička vzduchu, tak se 3-4krát snižuje tempo hromadění prachu.