Posilte svůj organismus v boji se smogem speciálně sestavenou stravou. Začleňte do svého jídelníčku složky, které zvýší odolnost vašeho organismu vůči působení smogu. Zjistěte, které prvky jídla stojí za to zavést do své každodenní stravy.
V řadě polských měst je koncentrace znečištění vzduchu velmi vysoká a katastrofálně se to odráží na našem zdraví. Boj proti smogu je dlouhodobý proces a ještě mnoho let budeme muset škodlivý vzduch dýchat. Naštěstí můžeme vzít svůj osud do vlastních rukou – existuje řada osvědčených způsobů, díky nimž můžeme se smogem bojovat. Nejednou jsme už psali o spásném vlivu masek proti smogu, čističek vzduchu a filtrů a také o vhodném reagování na signály o zvýšeném znečištění. Nadešel čas, abychom se zmínili rovněž o naší stravě a jakou má souvislost se smogem.
Hned na začátku musíme odvrhnout všechny dojmy a stereotypy o tom, že to, co jíme, nemůže mít vliv na to, co dýcháme. Dobrá strava je s to zvýšit naši odolnost a účinně detoxikovat náš organismus. Základem je vždy zdravá výživa a vhodně vyvážená strava – bez toho nám další složky moc nepomohou. Proto bychom se měli každý den snažit sníst 5 porcí zeleniny, příslušné množství bílkovin, tuků a sacharidů, omezit smažení a červené maso, ale také pít hodně vody.
Když už máme základy za sebou, můžeme do naší stravy přidávat věci, které nám pomohou v boji proti smogu. Měli bychom pokud možno do našeho každodenního jídelničku začlenit aronii (temnoplodec, černý jeřáb). Čerstvé plody, mražené nebo šťáva obsahují spoustu vitamínu P a hodně rutinu. Tyto složky jsou dokonalé antioxidanty, které předcházejí vzniku volných radikálů. Navíc zpomalují oxidaci vitamínu C, což značně prodlužuje jeho působení. Na podobném principu funguje i další ovoce:
maliny,
borůvky,
kanadské borůvky,
ostružiny.
Náš organismus budeme očišťovat od škodlivých látek následovně, zde se jistě zaradují milovníci:
hořké čokolády – skvěle posiluje srdce (částice PM 2,5 pronikají z plic do krve a mohou škodit našemu srdci) a tiší kašel
červeného vína a kávy – dokonale zlepšují krevní oběh, jsou zdrojem důležitých antioxidantů, zlepšují činnost srdce, snižují riziko výskytu nádorů
zelený čaj – i když se musí louhovat patřičně dlouho (10 minut) a pít ve velkém množství (asi 6 šálků denně)
Díky tomu všemu se náš organismus očišťuje a kyslík se lépe rozvádí po organismu. Je však třeba mít se na pozoru, jelikož na alkohol obsažený ve vínu a kofein v kávě si lze vypěstovat závislost, takže by se měly požívat jen v malém množství.
Zimní období je také topná sezóna, kdy je smog mnohem hustší a škodlivější. Měli bychom tedy naši stravu doplňovat o rybí tuk – omega-3 mastná kyselina a vitamín D zvyšují naši odolnost a pomáhají nás chránit před rakovinou. Důležitý je také vitamín E, který chrání před škodlivým vlivem smogu – najdeme jej v avokádu, špenátu a olivovém oleji.
A je něco, čemu bychom se měli vyhýbat? Moc dobře si zde nevede yerba maté – je nám líto, ale obsahuje podobné rakovinotvorné složky jako smog, takže zesiluje jeho působení. Stejně tak nám zcela jistě nepomohou uzeniny, sůl a ostré koření, mohou spíš ještě uškodit. Škodlivá může být kupodivu také mrkev. Beta-karoten zvyšuje riziko rakoviny plic u kuřáků.
Vyvážená strava doplněná o antismogové produkty, čistička vzduchu, respirátory proti smogu, omezení pobytu na vzduchu – naštěstí máme spoustu možností, jak se před negativními dopady znečištěného vzduchu chránit. Vyplatí se používat to všechno a také se aktivně účastnit společenských aktivit, které si kladou za cíl snížit emise škodlivých látek do vzduchu. Díky tomu si budeme užívat lepšího zdraví.