Imunita malého dítěte vůči virům a bakteriím je mnohem nižší než u dospělých. Dýchací soustava dítěte není ještě vyvinutá, takže je vůči znečištění citlivější. Dětský mozek se velmi intenzivně vyvíjí. Nedostatek kyslíku v mozku způsobený vysokou úrovní znečištění vzduchu se může projevit nesprávným vývojem. Zde se můžete dozvědět, jak můžete o zdraví svého dítěte pečovat.
Kvalita polského vzduchu má k dokonalosti bohužel dost daleko. O tom, že by se malé děti měly vyhýbat procházkám na smogu vědí snad už všichni rodiče. Je vhodné si uvědomit, že dítěti může uškodit nejen smog, ale též příliš vlhký nebo příliš suchý vzduch.
Mnoho rodičů naneštěstí však neví, že vzduch, který dýchají naše děti doma, může být ještě více znečištěny než ten venku. Příčin je hodně. Ať už je to syndrom nezdravých budov, nebo třeba znečištění, které sami vytváříme při různých každodenních činnostech. Alergie a nemoci imunitní soustavy choroby už postihují obrovský počet dětí. Velmi podstatný vliv na jejich zdravotní stav má mikroklima, které panuje v bytě. Přečtěte si, jak můžete zlepšit kvalitu vzduchu u sebe doma, abyste ochránili své děti před viry, smogem a alergií.
Často se stává, že rodiče děti „přehřívají“. Samou péčí o jeho zdraví v bytě přetápějí, takže doma je vysoká teplota. Bohužel však zapomínáme, že čím více doma topíme, tím sušší je vzduch. A suchý vzduch může mít velmi nepříznivé dopady na zdraví dětí, zejména nemluvňat. Na povrchu nosní sliznice se nacházejí četné chloupky, jejichž úkolem je čistit vzduch. Příliš suchý vzduch sliznice vysušuje, což jednak ztěžuje dýchání a jednak omezuje schopnost vzduch čistit. Kvůli tomu je pak dítě náchylnější k nastydnutí a virózám. V suchém vzduchu se vznáší hodně prachu a roztočů, které mohou způsobovat četné alergie.
Svědění očí, kašel a podráždění pokožky také mohou být příznaky suchého vzduchu. Příliš vysoká teplota přesušuje dětskou pokožku. Kůže se stává drsnější, méně vláčná, náchylnější k podráždění a do té míry suchá, že začíná svědět a pálit. Takto velké nepohodlí může vést k tomu, že se děti budou škrábat dokonce až do krve. Problémy s dýcháním jsou pro zdraví nebo dokonce i život nemluvněte velmi nebezpečné, proto se nesmějí přehlížet žádné alarmující příznaky. Navíc se mohou objevit potíže se soustředěním nebo usínáním.
Vlhkost je procentní obsah částeček vody v určitém objemu vzduchu. Optimální úroveň vlhkosti kolísá v hodnotách 40-60 %. Pokud vlhkost v místnosti je vyšší než 65 %, pak to znamená, že máme s vlhkostí problém.
Nejenom suchý vzduch může mít nepříznivé dopady na zdraví dítěte. Nadměrná vlhkost v bytě přeje množení bakterií, virů a alergenů. To je zvlášť škodlivé pro děti náchylné k alergii. Dítě se navíc může častěji zpotit. A plísně, které jsou v takovém prostředí častými alergeny, se mohou velmi intenzivně množit. Záchvaty kašle, dušnosti a silná rýma jsou charakteristické příznaky příliš vlhkého vzduchu. Toxiny vytvářené některými druhy plísní (mykotoxiny) způsobují zánět dutin, průdušek a plic. A v důsledku mohou tyto příznaky vést až k astmatu. V krajních případech může plíseň vyvolat také poruchy jater, ledvin, slinivky a vaječníků. Mykotoxiny jsou rakovinotvorné sloučeniny a bohužel zvyšují nebezpečí výskytu nádoru.
Vlhkému vzduchu by se měly vyhýbat těhotné ženy, jelikož toxické sloučeniny plísní mohou mít nepříznivý vliv na vývoj plodu. Malé děti, u nichž se vyskytuje snížená imunita, jsou také do značné míry vystaveny riziku nebezpečných infekcí. Přečtěte si článek „čistička vzduchu na alergie“ a zjistěte, jak nebezpečné mohou být alergické projevy a proč se alergii říká civilizační nemoc 21. století.
Aby v bytě nebylo příliš horko nebo aby se nemnožily plísně, tak se doporučuje často větrat. V topné sezóně jsou však bohužel ve většině polských měst překročeny přípustné limity smogu, a to několikanásobně. Chcete-li zjistit míru znečištění v pokoji vašeho dítěte, můžete si nainstalovat nějakou bezplatnou aplikaci, která měří úroveň znečištění.
Malé dítě má úzké dýchací cesty a nachází se v nich řada exokrinních žláz. Při vdechování nečistot se může objevit otok a také se zvyšuje množství hlenu. To pak vyvolává dušnost a ucpávání dýchacích cest. Problémy s dýcháním mohou vést k nedostatku kyslíku, který ztěžuje činnost mozku a imunitní soustavy. Znečištěný vzduch může způsobovat zápaly plic a další choroby dýchací soustavy, které mohou vést až k úmrtí. Chcete-li se více dozvědět o negativních dopadech smogu, přečtěte si článek „čistička vzduchu proti smogu“.
V případě znečištěného vzduchu se organismus začíná bránit. Prvním způsobem je kašel – organismus se snaží ze sebe znečištění vyvrhnout. Druhý způsob je křeč průdušek. Během křečovitého stažení se zvyšuje dušnost a organismus má méně kyslíku. Kvůli menšímu množství kyslíku v plicních sklípcích se smršťují také krevní cévy. Srdce musí s větší intenzitou pumpovat krev, což narušuje normální práci kardiovaskulárního systému. Znečištění vzduchu má také nepříznivý vliv na správný vývoj mozku dítěte. Děti trpící nemocemi jako mukoviscidóza (cystická fibróza), bronchiální hyperreaktivita nebo srdeční vady ještě bolestivěji pociťují příznaky boje organismu se znečištěným vzduchem.
Smog je velmi škodlivý pro těhotné ženy. Silně znečištěný vzduch může vyvolávat předčasný porod a také přispět k nízké porodní váze dítěte.
Jeden z předních výrobců čističek vzduchu na trhu společnost Sharp je laureátem četných cen udělovaných za dokonalou kvalitu a výkonnost čističek Sharp. Vzhledem ke zdraví děti byla velmi významným oceněním cena Mother’s Selection Award, jež byla udělena Japonským sdružením matek. Sharp obdržel toto ocenění za moderní technologie využité ve svých přístrojích, které podporují zachování příznivého a zdravého klimatu v domácnosti.
Čističky vzduchu Sharp s funkcí Plasmacluster si dokonale poradí s redukcí alergenů a virů, takže děti získávají další ochranu před alergii a viry.
Při výběru čističky vzduchu do pokoje našich ratolestí bychom se v první řadě měli řídit výkonností a účinnosti zařízení. Aby přístroj nerušil děti při spaní, tak bychom se měli podívat po tiché čističce vzduchu, která bude moci pracovat v dětském pokoji v kteroukoliv denní i noční dobu.
Vzhled čističky vzduchu by neměl byl hlavním kritériem. Toto zařízení neplní dekorační funkci. Klíčovým úkolem čističky vzduchu je přece předcházet vzniku nemocí a alergie, proto by estetika neměla hrát prim. To však nemění nic na tom, že moderní modely čističek mají velmi stylový design a hodí se i do dětských pokojů s tou nejfantastičtější výstrojí. Příkladem mohou být čističky vzduchu finského výrobce LIFAair, který vyrábí naprosto úžasné přístroje. Jejich štíhlá konstrukce a moderní design způsobují, že je lze snadno umístit v každém, dokonce i velmi originálním interiéru. Výjimečné parametry účinnosti a výkonnosti se pak promítají do dokonalých výsledků činnosti čističky vzduchu.
V dětských pokojích se dokonale osvědčují také dříve zmiňované čističky vzduchu Sharp s technologií Plasmacluster. Tyto čističky vzduchu kromě redukce znečištění také určují vhodnou úroveň vlhkosti vzduchu a ionizují ho. Navíc čističky vzduchu Sharp z nejnovější řady KC-G pracují v nočním režimu velmi tiše, na úrovni přibližně 20 dB. Díky tomu nebude mít dítě potíže s usínáním ani dýcháním.
V první řadě si odpovězme na otázku, co to znamená levná čistička vzduchu. Ve velkých nákupních centrech a na internetových aukcích lze narazit na čističky za 200 nebo 300 zł. Takováto ceny však nedovoluje montovat pokročilé a zároveň účinné systémy filtrace a čištění vzduchu. Levné čističky vzduchu jsou obyčejně přístroje s velmi nízkou účinností. Spousta čističek vzduchu má jen jeden typ filtru, který není schopen zachytit drobné částice polétavého prachu PM2,5 – tedy ty nejnebezpečnější částice pro dýchací soustavu dítěte. Některé modely zachytávají jen velké částice prachu, což se však zlepšením zdraví moc neprojevuje. Také se lze setkat s přístroji, které jsou čističkami vzduchu jen podle názvu. Jejich činnost spočívá pouze ve filtraci vzduchu, ale nečistí jej. Levné čističky vzduchu jsou často velmi hlučné, takže je nelze mít nepřetržitě zapnuté. Mějme na paměti, že zejména v noci se do našich domovů dostává hodně smogu přes netěsná okna. Proto je tak důležité, aby dítě mohlo spát při zapnuté čističce vzduchu.
V regálech s „levnými čističkami vzduchu“ však můžeme narazit i na model, který stojí za pozornost, např. Xiaomi Air Purifier 2, jenž má velmi dobré parametry výkonnosti filtrace a účinnosti odstraňování nečistot (včetně škodlivého prachu PM2,5). Tento přístroj je navíc úsporný a má i tichý režim. Aby však tento spotřebič fungoval účinně, tak se musejí často vyměňovat filtry (mnohem častěji než u čističek vzduchu značky Sharp nebo LIFAair). Takže když sečteme kupní cenu a několikaleté provozní náklady čističky vzduchu Xiaomi, tak se velmi těsně blížíme k úrovni kupní ceny a provozních nákladů čističek vzduchu značky Sharp.
Uvědomujeme si, že cena je jeden z hlavních faktorů, které bereme při koupi zařízení tohoto typu v úvahu. Nezapomeňme však, že v první řadě se musíme řídit účinností odstraňování nečistot a výkonností filtrace vzduchu. Pokud v této oblasti čistička vzduchu nedosahuje dobrých výsledků, pak neplní svou úlohu. Kromě toho je vhodné mít na paměti, že dražší modely obsahují také řadu praktických funkcí, které mohou zlepšit komfort bydlení (např. ionizátor) a zdraví dítěte (např. zvlhčovač vzduchu). Nevíte-li, jak si vybrat čističku vzduchu do svého bytu, podívejte se na rady v článku „Optimální parametry čističek vzduchu“.